Antologie moravské lidové hudby - Helena Hájková - Malovaný kraj 2/2012

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Vydavatelství Indies Scope loni překvapilo významným dílem. Připravilo čtyřalbový výběr kapel a zpěváků, kteří výrazně přispívají k zachování hudebních tradic jihovýchodní Moravy. Více než 165 písní, 315 minut poslechu, 36 muzik, téměř 70 sólistů, 112 stran dvojjazyčného bookletu. Toto všechno tvoří jedinečné dílo, jež si zaslouží Vaši pozornost.
První díl antologie je věnován Horňácku. Druhá část Uherskobrodsku, Strání a Kopanicím, Uherskohradišťsku a Veselsku. Třetí díl se zabývá Strážnickem, Kyjovskem, Podlužím a hanáckým Slováckem. Poslední album potěší milovníky Valašska, Lašska, Zlínska a luhačovického Zálesí. Podrobný popis jednotlivých alb najdete na www.indies.eu.
Záměrem vydavatelství bylo přichystat reflexi současné podoby lidového muzicírování, ne propracované encyklopedické dílo. Antologii sestavila publicistka Helena Bretfeldová. Neměla jednoduchou volbu při výběru a možná, že některého ze svých oblíbenců bude posluchač hledat marně. Výbor je sestaven z dostupných nahrávek. Těch existuje několik tisíc, a nebylo tedy možné vyhovět všem.
Autorka ostatně uvádí: „Co je reprezentativní, je obtížné posoudit, každý to vidí jinak.“
Po nahlédnutí do antologie je zřejmé, že si Bretfeldová zamilovala Horňácko, kterému věnovala celé první album. V každé oblasti hledala jednu nebo dvě stěžejní kapely a dominantního zpěváka či zpěvačku. V edici jsou tak zastoupeny cimbálové muziky Martina Hrbáče, Jaroslava Čecha, Jury Petrů, Jožky Severina, Olšava, Danaj, Vonica, Soláň, Valašský vojvoda a další. Autorka připomíná rovněž zpěvácké legendy (František Okénka, Věra Domincová, Jan Rapant, Jaroslav Kovářík atd.) a objevuje nové (Martin Prachař, Blažena Potyková, František Segrado). Výběr skladeb je opravdu barvitý. Helena Bretfeldová záměrně volila nahrávky těles s přímou vazbou k regionu.
Píše k tomu: „Daní za pestré původní zdroje je nevyrovnanost kvality hudebních záznamů, ale zachování autenticity za to myslím stojí.“
Celek působí přirozeně a neškrobeně. Při poslechu se nebudete nudit, byť má každé album téměř 80 minut. Najdete tu písně táhlé, skočné, balady, instrumentálky, polky a verbuňky, sedlácké i žertovné. Zpívají ženy, muži, děti, sólisté, sbory. Popis skladeb je pečlivý. Škoda jen, že chybí jména autorů úprav.
Významnou předností antologie je obsáhlý booklet s nástinem hudební historie folklorních regionů a medailony hudebních těles, muzikantských i zpěváckých osobností. Uvedené informace shromažďovala autorka více než rok. Mnohé ze zde uvedených údajů nenajdete v žádné encyklopedii a ani na internetu. Smekám. Bretfeldová navíc upozorňuje na další zdroje, vydaná cédéčka a internetové stránky. Překlad do angličtiny pozvedá antologii o další úroveň výš, protože se tak může důstojně prezentovat kdekoliv ve světě. Za pozornost stojí i grafické zpracování (Zuzana Pálešová) s mapami a hlavně s krásným kohoutem na korouhvi, díky kterému cédéčko určitě nepřehlédnete.
Autorka se netají tím, že už při přípravě edice rezignovala na úplnost. To je obrovská škoda. Haná, Horácko, Podhorácko i Brněnsko patří k významným regionům Moravy. Domnívám se, že pokud se podaří dílo doplnit o uvedené oblasti, lze soubor považovat za ucelený.
Antologie moravské lidové hudby je hutná, ale ne mohutná. Dostanete ji koupit jako komplet v kartonovém boxu, ale alba si lze pořídit též samostatně. Díky překrásným skladbám je plná života a radosti. Přeji vám, abyste tu radost při jejím poslechu pocítili.
                                              

Helena Hájková - Malovaný kraj 2/2012
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×