Wild Wild East - Jaroslav Hrách - musicserver.cz

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Pokud máte rádi kapely, které se nebojí mixovat různé žánry, neměli byste si nechat ujít novou desku od formace Dubioza Kolektiv. Bosenská skupina ze Zenici nedávno vydala již šesté album s názvem "Wild Wild East". Jak zní deska kombinující žánry jako rap, dub, reggae a rock?


V Bosně a Hercegovině se za doby války nežilo zrovna nejlépe. Své o tom vědí i členové kapely Dubioza Kolektiv. V roce 2004 se dali dohromady a rozhodli se vydat první album pojmenované po sobě. Jelikož si toho zažili vcelku dost, jejich ústředním tématem jsou především politické a sociální problémy. Důvod, proč se rozhodli založit skupinu, nebyl prvotně kvůli hudbě, ale právě kvůli hlasitému vyjádření svých názorů. Není náhodou, že se již dvakrát angažovali při bosenských volbách. Jejich písnička "Firma Ilegal" byla docela oblíbená a často se hrála při protestech a stávkách. Kromě toho rapují o věcech, které se jim nelíbí - o korupci, bezpráví, jsou velkými odpůrci nacionalismu. A to všechno komponují do rytmu východoevropské hudby říznuté reggae a rockem.


V Evropě jsou známi svými energickými vystoupeními. Několikrát navštívili Českou republiku a teprve nyní se dočkali celosvětového vydání nového alba, kterého se ujal americký label Koolarrow Rec. "Wild Wild East" je deska nabitá chytlavými melodiemi, sdělením v textech a výraznými vokály. Většina skladeb se nese v rychlém tempu, snad jen dvě jsou poněkud pomalejší. Do konceptu se ale i tak hodí. Nemusíte se obávat, že byste při poslechu nerozuměli lyrice. I když je Dubioza Kolektiv z Bosny a Hercegoviny, obsah je kompletně v angličtině.
Jak zní žánrový mix?

Na albu je mnoho žánrových poloh. Primární je rap, kterým interpreti nejsnáze sdělují své názory. Proč Dubioza? Protože dub - další hudební žánr úzce spjatý se stylem reggae (a ten na albu uslyšíte také). Kapela se nebojí ani elektronických kytar. Přestože se může zdát, že tento mix bude znít jako slátanina, "Wild Wild East" takový není. Žánry se nijak netříští, naopak se skvěle doplňují.


Úvodní song "Wake Up" vás připraví na pořádnou jízdu divokým Balkánem. Na koncertech to musí být perfektní startovní skladba. Následující "Euro Song" si bere na mušku Evropskou unii a poukazuje na fakt, že jako Evropani se chováme pouze při Eurovizi ("Don't want to be annoying, please don't get me wrong, I'm sick of being european just on eurosong"). Ještě si k tomu přidejte střídavé hudební polohy, povedený saxofon a vyjde vám celkem pestrý track. Zkrátka nepřijdou ani Spojené státy v písni "U.S.A.". Opět trefný text ("I hoped I'll find what I need, I'll be free like a bird, now we're pushed in a ghetto like the sheep in a herd"). V "Decisions" nebo v následující "Warning" si vychutnáte tvrdou linku elektrické kytary. Dojde také na klasické prvky balkánského folklóru. Krásným příkladem je svižný "Balkan Funk" nebo třeba "Celebrate The Riot".


"Wild Wild East" je vyvážená deska plná energie. Svěží, zábavná a plná sdělení, které z ní nedělá album na jeden poslech. Trochu zamrzí krátká stopáž necelých čtyřicet minut. Najít v Česku podobně hrající kapelu není jednoduché. Snad jedině Gipsy.cz se tomu lehce přibližují, ti však nesahají Dubioza Kolektiv ani po kotníky.

Jaroslav Hrách  

8/10

http://musicserver.cz/clanek/37017/Dubioza-Kolektiv-Wild-Wild-East/
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×