Kimmo Pohjonen & Samuli Kosminen

Finský akordeonista Kimmo Pohjonen dokáže nástroji vyrvat „zaživa střeva": ve studiu i během šílených improvizací na pódiu. Sám nebo se symfonickým orchestrem posunul hranice lidového nástroje do míst, kam před ním dosud nikdo nedohlédl.
 
„Poslouchal jsem nejrůznější akordeonisty z celého světa a nikdo z nich, skutečně nikdo, nezněl jako Kimmo. Předefinoval přístup k akordeonu, o tom nemůže být pochyb," řekl o něm David Harrington.
 
Kimmo Pohjonen s vizáží punkáče a pověstí „akordeonového teroristy" vystudoval oddělení lidové hudby na proslulé helsinské Sibeliově akademii. Po setkání s bubeníkem a programátorem Samulim Kosminen přišel na to, že přes samply lze dosud výhradně akustický nástroj „vrhnout do futuristického světa". Společně vytvořili dvojici Kluster.
 
Kimmovo a Samulinovo horečnaté pátrání po nových zvucích, doprovázených nevídanou světelnou show, přivedlo spoustu posluchačů do rozpaků; nic podobného totiž ještě nezažili.
 
Na Colours of Ostrava se v roce 2009 představil Kimmo Pohjonen se členy skupiny King Crimson – bubeník Pat Mastelotto a kytarista Trey Gunn – v démonickém, energicky bezbřehém projektu KTU v němž ďábelský Fin doslova exceluje.
 
„Na akordeon mě naučil otec, pak jsem šest let studoval klasiku, což byla tehdy ve Finsku, kde samostatný akordeonový obor neexistoval, jediná možnost výuky. Čekala mě tedy nudná kariéra klasického hudebníka vystupujícího na vybraných místech. Počátkem 90. let ale na Sibeliově akademii otevřeli oddělení lidové hudby, kam jsem přestoupil a propadl tradici, umožňující vyjádřit se svobodným způsobem. Improvizovat a hrát staré skladby po svém. Věnovat se avantgardě, jazzu, experimentům i severské tradici," vysvětlil Kimmo, jeden z nejdůležitějších a nejvyhledávanějších instrumentalistů dneška.
 
Vedle vlastních alb skládá rovněž hudbu pro divadlo, film a taneční představení a hostoval na desítkách desek spřízněných umělců. V loňském roce představil svůj nový ambiciózní projekt Haitari Painia / Accordion Wrestling navazující na finskou tradici zápasů doprovázených hráčem na akordeon. Kimmo a deset zápasníků v choreografii Ari Numminena přetransformovali dávný zvyk v hudebně divadelní performanci, multimediální show bořící rozdíly mezi sportem, moderním tancem, hudbou a zábavou.
 
Samuli Kosminen, absolvent helsinské konzervatoře patří ke špičkovým finským bubeníkům, skladatelům, producentům a především zvukovým experimentátorům se zkušenostmi z rocku, jazzu a popu. Spolupracoval se skupinami Edea, Fat Beat Sound Systém nebo islandskými hvězdami Múm.
 
„Začal jsem používat samply a elektronické bicí v roce 2000 když jsem potkal Samuliho. Požádal jsem ho, aby mě doprovodil a on vymyslel bicí, které nasamploval ze zvuku akordeonu. Všechno, co jste od Kluster a UNIKO kdy slyšeli, pochází z akordeonu a zní to desetkrát lépe, než jakákoliv rytmika. Našli jsme pro akordeon úplně odlišný futuristický svět. Dokážu na něj tímhle způsobem zahrát prakticky cokoliv," vysvětluje Kimmo Pohnojen.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×