Kronos Quartet

Nejznámější světový smyčcový kvartet interpretující soudobou vážnou hudbu proslulý průniky do zcela odlišných žánrů: minimalismus, jazzová avantgarda, rock, popmusic, moderní tanec, filmové soundtracky, world music.
 
Grammy oceněný Kronos Quartet natáčel skladby Šostakoviče, Pendereckého, Jimiho Hendrixe, Astora Piazzolly, Charlese Minguse, Johna Zorna, Henryka Góreckiho nebo Bély Bartóka. Skládali pro něj Arvo Pärt, Phill Glass, Terry Riley i Steve Reich.
 
Spolupracoval s Davidem Bowiem, Allanem Ginsbergem, Björk, Damonem Albarnem, Dave Matthewsem nebo Hazmat Modine.
 
„Vždycky jsem toužil po živém, energickém a cool smyčcovém kvartetu bez obav, že mě za to někdo nakope do zadku. Musí ale vyjadřovat názory na život, vyprávět pravdivé hudební příběhy s půvabem, nadsázkou a hloubkou," řekl houslista David Harrington, který Kronos Quartet založil v roce 1973 v San Franciscu a postupně z něho učinil naprosto svébytné a expresivně hrající originální těleso vymykající se jakémukoliv srovnání. Klasice navyklým světovým koncertním sálům Kronos Quartet představil moderní autory i hlasy a nástroje z Afriky, Indie nebo Mexika. Vahou svého jména odmítl striktní dělení na Západní vážnou a etnickou hudbu. Bez předsudků vstupoval do konfrontací s úmyslem nechat se hlavně inspirovat a posunout dopředu.
 
Nepovrchní, upřímně zamýšlené procesy zkoumání přešly u Kronos Quartetu v kontakty s cizokrajnými hudebníky, jejichž jména do té doby na Západě nikomu nic neříkala. Na albu Pieces of Africa představil núbijského hráče na loutnu oud Hamza el Dina, gambijského griota s korou Foday Musa Suso nebo Hassama Hakmouna z marockého bratrstva Gnawů. Na Early Music zpívali sibiřští Huun-Huur-Tu. Kronos Caravan uvedlo indického tablistu Zakira Hussaina a rumunskou romskou dechovku Taraf de Haidouks, zatímco Nuevo představovalo úvod do mexické hudby a You've Stolen My Heart se zpěvačkou Ashou Bhosle do Bollywoodu a práce geniálního skladatele R. D. Burmana.
 
Na papíře nezdůvodnitelné kombinace Kronos Quartet proměnil v nerozmetatelné mandaly, kdy zdánlivý chaos přešel v harmonii.
 
Co Harringtona vedlo k cestám za obzorem, zajímavě vysvětlil: „Pamatuji, že když mě bylo dvanáct a začínal s klasikou, brzy mě došlo, že hraji hodně hudby od Haydna, otce smyčcového kvarteta, ale i Beethovena, Schuberta a Mozarta. Ti všichni žili ve Vídni. A tam jsem nikdy nebyl. Uvědomil jsem si, že hudba souvisí s představivostí. Díval jsem se na globus a už tehdy mě zajímalo, co se hraje v dalších zemích a toužil do vlastní hudby zanést základ, který ji ti zcestovalí velikáni dali, ale s novými perspektivami. Dodnes každé ráno říká: děkuji ti Haydne. Proto pořád cestuji a poznávám a Kronos Quartetu podle toho hraje".
 
Mezi poslední významné práce ansámblu patří album Floodplain zahrnující autory z Indie, Egypta, Srbska nebo Libanonu. Vrcholí s ním spolupráce s azerbajdžánským zpěvákem extatických duchovních písní mugham Alimem Quasimovem a jeho dcerou Fargan.
 
Letos Kronos Quartet koncertně uvedl třívětou kompozici WTC 9/11 od Steve Reicha připomínající výročí teroristického útoku na newyorské World Trade Center.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×