Domácí kapela

Skupinu založil v roce 1988 bubeník Plastic People Jan Brabec (předtím autorská účast na "trilogii" skupiny DG 307 "Dar stínům" z konce sedmdesátých let a na svém projektu "Z jedné strany na druhou"), premiéra se uskutečnila v roce 1990. O dva roky později vyšla první deska ve vydavatelství Újezd s názvem Neděle skladba Havran pak na kompilaci "Újezd". Z výraznějších hudebníků tehdy v DK hráli: klávesista Vít Brukner (Národní třída, Buchty a loutky), kytarista Josef Karafiát (Garáž, Plastic People), houslista Jiří Zavadil (Velvet revival), zpěvačka Michaela Němcová (Plastic People, Půlnoc), kytarista Ondřej Ježek (OTK) a konzervatoristé: houslista Martin Zelenka a violoncelista Marek Trykar. V roce 1996 vyšlo skupině druhé CD Jedné noci snil (Rachot/Béhémot).
Novým projektem je pak v roce 1997 sestava hudebníků ze zcela odlišných hudebních zázemí a stylů: jazz-rockový basista Oto Sukovský, funkový kytarista Martin Kontra (Spanish Fly), klávesisté Michal David, Roman Knapp a trumpetista Jiří Alexa. Zpívala Karolina Hejduková z punkových Ksichties, později se připojil hráč na basu Roman Koucký (Red Hot Chilli Pepers revival). Skupina spolupracovala i s DJ Dephem ze skupiny Chaozz. Z projektu "tavícího kotlíku" však vznikla pouze demo nahrávka tří skladeb Je to dobré. 
V roce 2004 začal Brabec koncertovat s komorní verzí budoucí desky Krajina mlčí a to s baskytaristou Peterem Čabarou, kytaristou Michalem Kobersteinem a zpěvačkou Kateřinou Kellerovou. Krátce se v sestavě poznovu mihli i Martin Kontra a Vít Brukner, jeden koncert absolvoval bubeník Petr Vizina. Brabec v té době v rámci idei přistoupit k hudbě tak trochu z „jiné strany“ - hrál na piáno a zpíval. Později ale přeci jen vzniká nová verze „rockovější“ Domácí kapely se zpěvačkou Petrou Kalušovou. V roce 2006 vydávají Levné knihy remasterovanou reedici prvního alba Neděle s bonusem dosud nevydaných písní ze zmíněného „singlu“ Je to dobré. O dva roky později vychází nová deska Krajina mlčí, přichází nový baskytarista Miloš Albrecht (Už jsme doma). Po dvou letech sporadického hraní se skupina rozchází.
V roce 2010 se podařilo studiově upravit takřka jediný záznam období „tavícího kotlíku“ a to koncert z Akropole z počátku roku 2000. Ten je k dispozici ke stažení na těchto stránkách. Zároveň vyšla u Guerilla Records reedice čtvrt století staré nahrávky projektu z Jedné strany na druhou se čtyřmi zbrusu novými písněmi. Písně Domácí kapely jsou také na záznamu koncertu, který proběhnul v lednu 2010 v Akropoli k desátému výročí úmrtí Milana Hlavsy a který v současnosti vydala taktéž Guerilla Records.
V červnu 2011 začalo nové období Domácí kapely: Brabec se rozhodnul pro akceschopnější a komornější verzi kapely. S baskytaristou Milošem Albrechtem začal zkoušet nové písně a to ve složení kláves, hlasů, bicích a kytary s mixem předehraných zvuků.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×