Ján Litecký Šveda

Ján Litecký-Šveda je právom považovaný za prvého slovenského bluesmana a priekopníka blues na Slovensku. Hraniu, spievaniu a propagovaniu blues sa venuje už od stredoškolských rokov. Priam symbolicky je prezidentom Slovenskej bluesovej spoločnosti už od jej založenia.

 

Hrá na akustickej gitare s bottleneckom, občas aj na ústnej harmonike. Vo svojom vývoji šiel presne opačným smerom, ako šiel vývoj blues: začal s Rolling Stones, cez Johna Mayalla a potom Muddy Watersa prešiel k mestskému, neskôr folkovému country blues Leadellyho, aby nakoniec zakotvil vo východzom bode - v mississippskej delte. Väčšinou hrával na priateľských žúroch, pravidelnejšie na verejnosti začal vystupovať až potom, keď zistil, že na žúroch si už veľmi nezaspieva, pretože keď sa postupne premiestnili z internátov do bytov, vždy sa začalo ozývať klopkanie na rúrky ústredného kúrenia. Pri vystúpeniach hrá prevažne veci pochádzajúce z delty (Charley Patton, Son House, Robert Johnson), neskôr si skladá vlastné veci v podobnom duchu. Už od roku 1975 používa v textoch aj slovenčinu. Pri množstve vystúpení doma aj v zahraničí diváci aj kritici svorne oceňovali jeho nespútaný, v pravom slova zmysle bluesový prejav.

 

V roku 1991 ho oslovili Zoltán Vincze (bicie) a Paťo Kuzma (basa) a založili skupinu Víťazný traktor. Začalo usilovné skúšanie, ktoré spočívalo v tom, že obidvaja ho krotili a učili dodržiavať (aspoň občas) dohovorený počet taktov. Skupina hrávala väčšinou po kluboch, o dva roky k nej pribudol aj saxofonista Pavel Doležal. Skupina taktiež vychádza z delta blues, ktorý transformuje do elektricky hutnejšej formy. Nie je to pokus o "retro", skupina chce duch a náladu blues a sprituálov z delty preniesť do súčasného hudobného jazyka.

V roku 1998 Ján Litecký-Šveda mení rytmiku a prichádzajú bluesoví veteráni Oto Berežný (bicie) a Dušan Strapec (kontrabas). Onedlho sa po rozpade Electric Blues Bandu stáva stálym členom skupiny virtuózny harmonikár Erich "Boboš" Procházka. V tomto obsadení Ján Litecký-Šveda už naplno uplatnil svoj talent a prirodzené bluesové cítenie a žne úspechy po kluboch a hlavne na festivaloch doma a v zahraničí. Asi polovičku repertoáru skupiny tvoria prebraté veci od klasikov žánru (Patton, McDowell & co), druhú polovicu tvoria vlastné veci aj so slovenskými textami v podobnom duchu.

Ján Litecký-Šveda sa blues venuje aj publicisticky a osvetovo. Okrem blues sa venuje aj poézii a publicistike. V decembri 2003 vydal knihu úvah a esejí "Labyrint - hlavou o múr" a v roku 2006 knihu aforizmov a definícií "Gordion alebo ako rozuzliť niektoré slová tancom"

Diskografia:
Folkový kolotoč (1 skladba) (OPUS, 1990)
Blues polnočného zrkadla (Pavian Records, 1994)
Bluesová spoločnosť No.1 (4 skladby) (CS Music, 1996)
Blues Slovakia – LIVE (1 skladba) (Monti Records, 1998)
Žatva na gauči (Monti Records, 1999)
Vitazny Traktor (Pavian Records 2004)

Billboard má krátke nohy (Pavian Records 2010)

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×