Boban & Marko Marković Orchestra

Boban i Marko Markovič Orkestar (Srbsko)
 
Romové rádi přehánějí. Po skončení prý nepopsatelně strhujícího koncertu na festivalovém klání trumpetistů v srbském městě Guča se na druhý den objevilo mezi publikem jednoznačné resumé: Boban Markovič je Muhammad Ali balkánských dechovek.
 
Je bez výhrad brán za jednoho z největších srbských trumpetistů posledních dvaceti let. Hvězdu balkánské hudby. V Guče, kam se už přes čtyřicet let sjíždí statisícové davy posluchačů, několikrát za sebou vyhrál, takže se od roku 2001 soutěže z vlastního rozhodnutí už neúčastní. Jeho Orkestar tu ale pravidelně trhá publikum na kusy.
 
Markovičův trumpetový feeling a zběsilé nasazení doprovodného Orkestaru poháněného zavalitými hráči na velké bubny tupan dnes navíc na Balkáně hledají jen těžko konkurenci. Hrají pestrou a rytmicky rafinovanou směsice balkánsko-tureckých melodií, do nichž vkládají prakticky cokoliv: neworleánský jazz, čínskou budovatelskou píseň, Bollywood, Horečku sobotní noci nebo téma z filmu Titanic. Jak říká jejich kamarád Goran Bregovič: "Romové považují hudbu za něco universálního, co patří každému z nás. Nemají žádné předsudky, takže se cítí nesvázáni při přejímání jiných hudebních motivů. Pro ně je to naprosto normální a udělají to, aniž by o tom dlouze přemýšleli."
 
Markovič je ročník 1964 a v malé jihosrbské vesnici Vladičin Han se narodil v symbolický den: 6. květen patří sv. Jiřímu, patronovi východoevropských Romů.
 
První album s Orkestarem vydali v roce 1997. Ještě předtím se ale muzikantsky a herecky podíleli na natáčení filmů režiséra Emira Kusturici Arizona Dream a Underground a přispěli tak k nastalému fenoménu balkánských dechovek, který svými spanilými koncertními jízdami proslavili na celém světě.
 
V roce 2001 na budapešťském festivalu Sziget rozpoutal Boban Markovič s Orkestarem takové peklo, že slavní Oasis pro jistotu na hlavní scéně raději půl hodiny počkali, až Boban dohraje. Sami uznali, že by proti nim tehdy neměli šanci.
 
Od roku 2006 se rovnocenným vůdcem Orkestaru stal Bobanům syn, trumpetista Marko a dechovka tím přitáhla plyn až k samé podlaze.
 
Spolupracují a koncertují s Brotherhood of Brass, vedeným trumpetistou Frankem Londonem z newyorských Klezmatics. Boban sám natáčel s Goranem Bregovičem, Ivou Bittovou, Danem Bártou a syn Marko například s německým dýdžejem Shantelem a jeho Bucovina Clubem.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×