Karolína Kamberská

„Muzika není můj smysl života. Je to pro mě jeden z celoživotních koníčků, stejně jako třeba jídlo, poučování dětí, či válení se po nedělním obědě. Mám jen to strašný štěstí že právě tenhle můj koníček zajímá i další lidi, a tak můžu jezdit po klubech a hrát svoje písničky,“ říká Karolína Kamberská. Její všední život matky tří dětí ve venkovském domku na Brdech skutečně nemá s muzikou moc společného, ale právě proto asi spousta lidí nachází v jejích písních něco, co s nimi rezonuje, a hudební kritika chválí opravdovost její přidrzlé výpovědi o životě.

Ačkoliv Karolína první písně psala už jako dítě, její cesta k muzice byla dlouhá. Nikdy nepočítala s tím, že by se tento koníček stal její profesí, a tak vystudovala politologii. Brzy zjistila, že politikou se celoživotně zabývat nechce. „Nemám na to nervy“, komentuje lakonicky. Zatímco ještě při studiu hrála své písničky s rockovými kapelami v rodném Děčíně, po škole se vdala, porodila první dvě děti a kytaru odložila za skříň. S manželem Petrem se odstěhovala do starého venkovského domu. Tam se ujala „tradiční ženské role“ a spíš než dění na hudební scéně ji zajímalo pěstování rajčat a pečení koláčů.

„Šuplík se mi po několika letech naplnil natolik, že písničky chtěly ven“. Při návštěvách její sestry a hudební souputnice Lucie Steinhauserové tak vznikla dvojice Sestry Steinovy. Ta za deset let své existence vydala 4 CD u firmy Indies, objela stovky klubů a festivalů v Čechách i zahraničí, sesbírala několik cen (včetně 4. nejlepší evropské desky 2004 roku podle německého portálu folkwold.de a nominace na Anděla 2006) a dlouhodobě se i těšila přízni hudební kritiky. „Byla to krásná doba, ale postupně jsme cítily, že existence siamských dvojčat už nám není příjemná, přece jen jsme každá jiná a chceme dělat věci po svém“, vysvětluje Karolína důvod rozpadu Sester Steinových v roce 2009.

O rok později, na podzim 2010, Karolína Kamberská vydává CD nových autorských písní s názvem Hořkosladce, které se opět setkává s velmi příznivým přijetím kritiky i posluchačů, a umísťuje se na čelních místech několika ročních žebříčků, např. nejnavštěvovanějšího hudebního serveru Musicserver. V současnosti Karolína kombinuje čilé koncertování s péčí o nejmladšího syna Matouše, a podle svých slov „jedním odpočívá od druhého“.

Karolína se jako zpěvačka podílela např. na albech Václava Koubka, Jana Buriana, Jablkoně, či izraelského hudebního skladatele Effi Shoshaniho, jehož úprava Karolínou zpívané písně Ej lásko se stala ústřední písní amerického filmu Madison.

Po vydání desky Hořkosladce začala písničkářka připravovat kolekci písní pro děti, pro kterou našla inspiraci v pozorování svého nejmladšího syna. Od jara letošního roku tak vystupuje i pro dětské posluchače, a neskrývá nadšení nad tímto novým směrem své hudební cesty. „Nikdy jsem nečekala že začnu psát dětské písničky, ale přišlo to jako nějaká posedlost“. Deska pro děti vychází v září 2011 pod názvem Říkadla a křikadla.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×