Vypsaná fixa

Biografie

Vypsaná fiXa je oblíbená česká hudební skupina hrající punk respektive punk-pop. Kapela vzešla v roce 1994 v Pardubicích z rozpadající se formace K.R.K. Její tvorba je proslulá zajímavými básnickými - často surrealistickými texty, jejichž autorem je frontman Michal Mareda, známý jako Márdi. V jeho písních je patrná inspirace například Williamem Saroyanem nebo Gabrielem Garcíou Márquezem.

Sběratelskou raritou je dnes demo kapely s názvem No Burp! (1995), které bylo nahrané, jak už to u podobných pokusů bývá, na nekvalitní aparatuře v počtu asi čtyřiceti kazet. Poprvé na sebe skupina důrazně upozornila svým debutovým oficiálním albem Brutální všechno (2001). Dva roky po nadějné prvotině přišli Márdi a jeho parta s deskou Bestiálně šťastní (2003), která navázala na fixáckou tradici a posluchače upoutala zejména díky neotřelému humoru. Následovaly nahrávky Krása nesmírná (2005) nebo úspěšné DVD Před náma jedeme my. Dalším počinem je Fenomén (2007) a zatím posledním pak album Klenot (2009), které nejdříve vyšlo digitální formou na portálu t-music (až později v kamenných obchodech) následováno t-music Klenot Tour s patnácti koncerty po Česku.

Největším vzorem Vypsané fiXy byli a jsou Pixies. Pardubická parta je především koncertní kapelou, hraje po celé republice, je jedním z nejvytěžovanějších hostů letních festivalů a vyjíždí za hranice (Polsko, Německo, Holandsko, Itálie). Drží si stovku koncertů ročně.

V roce 2007 kapela hudebně spolupracovala na natáčení úspěšného českého filmu Václav, ve kterém exceloval Ivan Trojan. „Aktivně" si v něm vedle Dezolátu zahrál i Márdi. Řekl sice jen čtyři věty, po natáčení ale přiznal, že nervozita byla pořádná.

Márdi ke svému hudebním účinkování dodává: „Vážím si toho, že nám to vydrželo tak dlouho. Pro mě je kapela hlavně forma přátelství s lidmi, co se mnou hrají."

Členové:

Michal Mareda (Márdi) - zpěv, kytara Milan Kukulský (Mejla) - kytara Daniel Oravec (Mejn) - baskytara Petr Martínek (Pítrs) - bicí

Diskografie:

Demonahrávky: No Burp! (1995); Z Nietzscheho nic (1996); Smutné a veselé vraždy (1996); Lunapark (1998); Nová jarní kolekce (2000).

Řadové desky:

Brutální všechno (2001) Bestiálně šťastní (2003) Krása nesmírná (2005) V Fabric (DVD Před náma jedeme my, 2006) Fenomén (2007) Klenot (2009)

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×