Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče

Horňácká cimbálová muzika vznikla v roce 1966 při tehdejším závodě Jihomoravské trubkárny a tažírny ve Veselí nad Moravou. Ve fabrice tehdy skončila cimbálová muzika, kterou vedl primáš Jožka Kubík, který zde nalezl spolu s dalšími rómskými muzikanty zaměstnání. Byli to cimbalista Josef Kýr, houslista Tomáš Kubík a basista Janek Kubík. Protože se údajně nemohli Jožena s Tomášem dohodnout, kdo bude primášem, muzika zanikla. V té době jsem nastoupil do závodu a brzy mě povolal ředitel závodu a dal mi za úkol dát do dvou dnů dohromady muziku, kterou potřeboval k ukončení jednání se zahraničními hosty ve sklepě. Dal jsem tehdy dohromady pár horňáckých muzikantů, a to byl vlastně začátek mé vlastní muziky. Hráli v ní Josef Pešek, Jan Tomešek, Dušan Zeman, Josef Kýr a Janek Kubík. Toho brzy nahradil Jaroslav Smutný, Kýra pak Josef Trachtulec.
S muzikou se vystřídala celá řada vynikajích hudců, zpěváků a tanečníků. Byli to postupně František Okénka, který nejen zpíval a hrál, ale také výborně uváděl programy, Jarek Miškeřík, který byl vynikajícím primášem i tercášem, Jiří Slovák, František Sedlář, Josef Pešek ml., Vít Trachtulec, Petr Tománek, Jiří Šácha, František Tyllich, Radek Tyllich, Martin Hrbáč ml., Pavel Valíček, Přemek Máčel. Nelze také opomenout častého hosta Jana Rokytu a gajdoše Pavla a Juru Hrbáče.
Rovněž přehlídka horňáckých zpěváků, kteří se u muziky vystřídali, je vynikající. Patří k nim Anna Kománková, Dušan Holý, Luboš Holý, Jan Miklošek, Jura Hudeček, Jaroslav Hrbáč, Jan, Franta, a Jura Prachařovi, Martin Čambal, Jiří Mička, Jan Pavlík, Anička Okénková - Vaškovicová a mnozí další.
Vzpomenout musíme také spolupráci se souborem Brozané z Uherského Brodu, která odstartovala éru zahraničních zájezdů, a později se souborem Velička z Velké nad Veličkou.
V současné době se muzika ustálila na obsazení Martin Hrbáč - prim, Martin Kománek - terc, Miroslav Kolacia - violový kontr, Martin Slovák - kontrabas, Petr Pavlinec - cimbál.

Martin Hrbáč

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×