Ahmed má hlad

Ahmed má hlad byl založen roku 1997, kdy se sešli čtyři spolužáci - studenti slovanské filologie na Karlově univerzitě v Praze (basová kytara, dvě elektrické kytary a zpěv) a zahráli si několik písní z oblastí, jejichž kulturu studovali -- z východní Evropy a Balkánu. Brzy následovalo první veřejné vystoupení u příležitosti divadelního představení hry A.Vvěděnského "Vánoce u Ivanovových". Tento první koncert byl přijat více než kladně, a tak se Ahmed rozhodl pokračovat v hraní. Následující dva roky skupina sporadicky vystupovala s kapelami jako např. Neočekávaný dýchánek v Praze. Tou dobou se muzikanti začali stále více soutřeďovat na hudbu pocházejicí z Balkánského poloostrova. Roku 1998 rozhojnil řady Ahmeda první dech -- klarinet, následován druhým klarinetem / saxofonem a vzápětí zádumčivým hlasem zpěvačky Laury Kopecké. Od roku 2000 je skupina Ahmed má hlad také vybavena akeordeonem, houslemi a sadou bicích. Noví vynikající muzikanti zcela změnili zvuk kapely, přinesli více energie a pořádku, a vytvořili tak to, co zná dnešní posluchač pod pojmem "Ahmed má hlad". Roku 2000 byla natočena živá nahrávka obsahující několik známých písní z bývalé Jugoslávie spolu s několika méně známými lidovými písněmi z Bulharska, Makedonie a jiných oblastí.
V posledních letech se skupina převážně soustřeďuje na oživení zcela zapomenutého písňového materiálu, který na přelomu 19. a 20. století sesbíral český folklorista Ludvík Kuba v slovanských zemích. Obsáhlá sbírka písní, nazvaná "Slovanstvo ve svých zpěvech", která vyšla tiskem v 20. letech 20. století v Praze a obsahující stovky dnes již takřka neznámých lidových písní, tvoří dodnes pokladnici Ahmedovy inspirace.
Roku 2001 spatřilo světlo světa první oficiální CD skupiny Ahmed má hlad s názvem "Salám a Lajka". Nosič obsahuje 15 písní se záběrem od Makedonie po Rusko.
V následujících letech kapela vystoupila na nesčetných festivalech a koncertech (ČR, Slovensko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko), objevila se na televizních obrazovkách (ČR, Lotyšsko, Rumunsko). V současné době skupina pracuje na novém CD, které by mělo vyjít na přelomu října a listopadu 2004.
Ahmed:
Laura Kopecká -- zpěvAndrej Novik - zpěvMichal Hroza -- klarinet, saxofon (také hraje ve skupině Neočekávaný dýchánek)Mikuláš Kroupa -- klarinet saxofonŠtěpán Černoušek -- basová kytaraJan Žemlička -- elektrická kytaraJan Synátor - akordeonFilip Hrubý - bicíMatěj Kroupa -- housle (občasný host)

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×