Jakub Noha

Jakub Noha band je poměrně živá formace, v níž jedinou stálou veličinou jest nositel jejího názvu ing. Jakub Noha. Ostatní členy lze nazvat ponožkami, neboť se jich za dobu, kdy J. N. působí na naší hudební scéně, vystřídalo nemálo.

V době, kdy J. N. začal psát vlastní písně, působil zpočátku společně s Oldřichem Janotou v kapele Pentgram (zhruba koncem 70. let), po jejímž zániku následovalo seskupení Na Prahu! (počátkem 80. let) s Jiřím Kohoutkem (housle) a Vlastimilem Markem (perkuse), za jehož působení se J. N. nejvýrazněji zapsal a následně na dlouhou dobu zařadil na naši "folkovou scénu". Z té doby také pochází první malá deska Připomínáš déšt/Už musím jít (1982). Svůj přídomek "folkový" umocnil ve 2. polovině 80. let, kdy vystupoval převážně sám a vydal jednu trochu větší desku pod  výstižným názvem Jakub Noha (1988).

Zárodkem současné podoby kapely se ale stalo až seskupení původně nijak nenazvané, kde J. N. působil společně se Slávkem Formanem (housle) a Jaroslavem Kovářem (kontrabas), které působilo na přelomu 80. a 90. let, a které vyústilo ve vydání prvního alba Popelka jde na ples (1991), při jehož nahrávání se k seskupení přidal bubeník a bratr v jedné osobě Jan Noha. Zdálo by se, že tady již vzniká opravdová kapela, ale vzápětí odchází Jaroslav Kovář a po něm i Slávek Forman a bratři Nohové hrají po dva roky jen ve dvou až do okamžiku, kdy vychází další album Kde je ten ráj (1993), role baskytaristy se chápe Jan Volný a již konečně můžeme mluvit o Jakub Noha bandu. Ten zažil v této sestavě (zde je třeba ještě zmínit častého hosta v osobě Karolíny Adámkové na flétnu) své nejplodnější období, neboť v následujících čtyřech letech vyšla další dvě alba Tady někde (1995) a Na Prahu! (1997).

Poté se kapela opět začíná měnit. Nejříve přichází zdatná posila v osobě Petra Bubláka (kytara), který svým nezaměnitelným způsobem hry kapele vtisknul ráz, který ji zdobí dodnes. Posléze odchází Jan Volný a jeho místo zaujímá Miroslav Štulír, ale to není všem změnám zdaleka konec. Jakmile má kapela dost muzikantů, paradoxně se do ní najednou hrne kdekdo, a tak se zprvu na různé záskoky a později víceméně nastálo v kapele objevují Daniel Kozel (baskytara, kontrabas) a Vítězslav Noha (bicí). V roce 2003 vychází zatím poslední album Ryba nebo pták, z pozice alternujícího basisty odchází Daniel Kozel a přichází Petr Olejník. Kapelu též postupně opouští Jan Noha, a když po třech letech svého působení odchází Petr Olejník, ustaluje se kapela v aktuálním složení, které je jen sporadicky v případě potřeby alternováno (Peter Galata, Martin Rychta - bicí). V současné době kapela směřuje k vydání nového CD Poztrácené nitě, které vychází v červnu 2012.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×