Dobet Gnahoré

Ivory Coast neboli Pobřeží Slonoviny leží v Západní Africe u Guinejského zálivu. Ačkoliv tu žije tu přes šedesát etnických skupin, hudební různorodost může této malé zemičce závidět nejeden africký stát a nahrávací studia v hlavním městě Abidjanu patří k nejmodernějším na kontinentě, moc se o ní zatím neví. Světově nejproslulější reprezentanti Ivory Coast, zpěváci Alpha Blondy (původně Sedou Koité), Tiken Jah Fakoly a Ismael Isaac, zpívají popreggae. Ženské vokální trio Les Go De Koteba spolupracující s Manu Dibangem vám toho o tamní hudbě také mnoho neprozradí. Navíc v zemi v posledních letech vládl politický chaos a tak se zájem afrikanologů přesunul jinam.
Charismatická zpěvačka, tanečnice a bubenice Dobet Ghanore z národa Bete zemi raději také opustila. S francouzským kytaristou Colinem Laroche de Felinem vytvořila duo Ano Neko a dva roky brázdili Evropou. Když se v roce 2001 vrátili do hlavního města Abidjanu, s producentem Marcellinem Yace natočili několik skladeb. Toho ovšem za pár dnů v propuknuvších nepokojích zastřelili, takže sbalili nahrávky a sedli na první letadlo do Francie. Tam je zanedlouho vyhledali skouti z belgického labelu Contre-Jour s nabídkou k natočení alba. A tak vznikl debut Dobet Gnahore, zpěvačky s velkou budoucností.
Má mimořádně expresivní, intonačně rozmanitý hlas, dokáže s ním houknout jako Miriam Makeba v dávných dobách, zachraptět, že byste ji málem nerozeznali od Jihoafričanky Busi Mhlongo, nebo naopak ztišit a jazzově s ním vrnět. Nejvíc ale Dobet přirovnávají k Angelique Kidjo z Beninu. Možná i pro její popovou svádivost, melodické kočičí lísání ke Colinovým jazzovým vyhrávkám do typicky afrického funkového bubnování na calabas a djembe a zvonivého trylkování na balafon.
Hudba sama vychází z malijské tradice Mandinko. Dobet se rovněž líbí tančit na konžskou rumbu a highlife z Ghany a ve sborech jsou slyšet náznaky národa Zulu; zkrátka s rozmanitostí starosti nemá. Stejně tak si hlavu neláme v jakém jazyce zazpívá následující písničku – jestli v rodném Bete, malijskýském Mandinko či Bambara, ghanském Baoule nebo prostě ve francouzštině.
Dobet Gnahore pochází z vážené muzikantské rodiny a sama zděděné umění ctí, přesto ji je archaismus cizí. Vedle jazzu se do jejích skladeb vecpala i celá řada moderních nuancí (například přes své tuniské a francouzské spoluhráče). Je o ní také známo, že na koncertech se vydává ze všech sil. Když vloni vystoupila na festivale Colours of Ostrava, museli ji málem snést z pódia, jak byla vyřízená. A jinde tomu není jinak. Dobet Gnahoré už je taková.
-Jiří Moravčík-

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×