Liam Ó Maonlaí

Zpěvák, o němž se tvrdí, že má v hlase víc soulu než Van Morrison s Bonem dohromady.

O jeho kapele Hothouse Flowers pak napsali: “Před jejich energií se nelze schovat“. V Irsku milovaní Hothouse Flowers svým soul´n´rollem zkorigovali všeobecné mínění na irské muzicírovaní. Keltskou zasněnost nabili rockovou vzpurností, ubrečenost odstrkovaných nadhledem hrdých. Společně s Pogues a Waterboys zdárně přeťali vzdálenost mezi tradiční irskou hudbou a potřebou uvést ji do nových časů. Spojili kořeny s rebélií.
Liam Ó Maonlai přitom vždycky tvrdil: “Tradiční hudba nepatří mě. Já patřím jí. A své zemi“. Když Hothouse Flowers v roce 1989 vydali album People, mimochodem nejúspěšnější irský debut všech dob, nechal se i jejich ochránce Bono unést: “Liam je nejlepší bílý soulový zpěvák na světě“.
Liamovi bylo čtyřiadvacet a na stůl vykládal karty: odmala plynule hovoří gaelštinou, v tradiční hudbě zasvěcené rodině se nejprve učil na klavír, ale později přešel na rámový buben bodhran, aby se s ním v osmnácti letech stal šampiónem Irska; prošel si punkovým obdobím, ale se spolužákem Fiachna Ó Braonainem nakonec založil Hothouse Flowers, původně pouliční atrakci Dublinu, v péči Bona proměněnou v rockovou kapelu, do níž vložili tolik irství, až se to nedalo unést. Liam ze sebe sypal jeden hit za druhým a Hothouse Flowers s nimi válcovali hitparády. Všechny také uzemnilo Liamovo přezpívání skladby I Can See Clearly Now černého amerického písničkáře Johnny Nashe.
Poslední album Into Your Heart vydali Hothouse Flowers v roce 2004. Přestože se každý ze členů věnuje vlastním projektům, skupina pravidelně koncertuje – velký úspěch například zaznamenala na loňském festivale v Glastonbury.
Liam Ó Maonlai mezitím v roce 2005 vydal sólové, v gaelštině nazpívané album Rian a stal se z něho světoběžník: v Rajasthanu studoval indickou hudbu, projel Austrálii, Japonsko a s irským dudákem Patrikem Keenanem (Jimi Hendrix mezi dudáky) vystoupil před dvěma lety na unikátním festivale Dezert Blues v Mali. Filmový dokument Dambé: The Mali Project pak Liama zachycuje při hraní s Ali Farka Tourem, Afelem Bocumem a skupinami Tartit a Tinariwen. Setkal se tu také s Toumani Diabatem, nejlepším africkým hráčem na jednadvaceti strunnou harfu koru, jejíž dávno tušenou spřízněnost s irskou harfou nedávno zkoumali na společných koncertech po Evropě.
S vynikajícím bodhranistou Ronanem Ó Snodaighem ze skupiny Kíla vytvořil před časem Liam údernou perkusivní jednotku, která se během famózního turné po USA připojila ke Glenu Hansardovi a Markétě Irglové.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Records s.r.o.

IČ 17591864     /     Cejl 825/20, Zábrdovice, 602 00 Brno
×