Beňa & Ptaszek

ĽUBOŠ BEŇA: BLUESMAN ROKA NA SLOVENSKU

2010 Ľuboš Beňa je držitelom ocenenia Trnavského samosprávneho kraja za dosiahnuté výsledky na poli rozvoja v oblasti kultúry.

2009 Ľuboš Beňa získava "Cenu primátora Mesta Skalica" za vynikajúce výsledky dosahované na poli rozvoja mesta v oblasti kultúry.

2009 Beňa & Ptaszek "Objav roka" firmy Hohner a účasť na "World Harmonica Festivale" v nemeckom Trossingene.

2008 Beňa & Ptaszek vybraný ako predkapela » zobrazit více

legendárneho bluesmana Johnnyho Wintera na koncerte v Českej republike.
Ľubos Beňa ako prvý hudobník v histórii Slovenska oficiálne pozvaný hrať na juh USA. Nahrával Blues priamo v Memhise, štát Tennessee na album Dr. Davida Evansa; Needy Time.
 
 
1995 Začína v rodnej Skalici na Slovensku ako gitarista a spevák skupiny Trdelník Band 1998 Hraje na rezofonickú gitaru a venuje sa akustickému blues 2002 Zakladá projekt Hudba v Meste v Skalici, ktorý získal špeciálne ocenenie za podporu koncertných podujatí, na ktorých pravidelne vystupujú bluesoví umelci 2005, 2006, 2008 Študijné pobyty v štátoch Teneessee, Arkansas, Louisiana, Alabama a Mississippi 2005 Prvý hudobník v histórii Slovenska oficiálne pozvaný hrať na juhu USA 2006 Ako prvý Slovák nahráva blues v Memphise 2008 Zapísaný v encyklopédii osôb Who is Who v Slovenskej republike medzi osobnosťami z hospodárstva, politiky, vedy, kultúry a umenia 2009 Cena primátora Mesta Skalica za vynikajúce výsledky dosahované na poli rozvoja mesta v oblasti kultúry 2010 Ocenenie Trnavského samosprávneho kraja za dosiahnuté výsledky na poli rozvoja v oblasti kultúry Ocenenia: Objav roka 2001, Bluesman roka 2004, Bluesman roka 2008 Zaujímavosti: Narodil sa a žije na Záhorí, rodisku Johna Dopyeru, vynálezcu rezofonickej gitary.
"A zatiaľ čo blues nesporne zostáva jedinečným africko-americkým umeleckým prejavom v 21. storočí sa stáva i medzinárodnou populárnou hudbou v národe slovenskom sa blues našiel v skutku skvelom Ľubošovi Beňovi. Ľuboš Beňa pochádza zo Slovenska. Čo je na ňom pôsobivé je jeho výrazný a energický spev a rytmus. Je mu vrodený, nebadať na ňom žiadny nútený manierizmus alebo afekt. Má perfektné tempo. Počúva dlho a pozorne takých velikánov blues ako Fred McDowell, Son House, Lead Belly, Jessie Mae Hemphill, R. L. Burnside, a ďalších - vstrebáva celkový zvuk ich hudby do svojho vnútra, aby  to vzápätí dostal von cez ruky do gitary, dupajúcu nohu a hlas. Presne tak,  ako sa iní veľkí hudobníci učili blues. Strávil nejaký čas v štátoch Mississippi, Arkansas a Tennessee, pozorujúc bluesových umelcov v akcii. Počúval ich, hral s nimi, sedel v ich blízkosti a obohacoval svoje umenie o ďalší rozmer. Výsledkom je skutočné bluesové cítenie so slovenským akcentom. Je to ako keby sa zišiel južanský duševný pokrm s dobrým vínom zo Skalice, jeho rodného mesta." (Dr. David Evans, The University of Memphis, USA
 
 
MATĚJ PTASZEK: HOHNER OBJAV ROKA 2009
 
1991 Začína v baníckej dychovke v rodnom meste Ostrave v Českej republike 2003 Spieva a hrá na klarinet s Charles Bridge Swing Bandom 2004 Prvá fúkacia harmonika 2005 Pofesionálny pouličný hudobník na Karlovom moste v Prahe 2006 Spolupráca s Ľubošom Beňom 2009 Hohner objav roka Zaujímavosti: Spieva „kontra-tenor“ hlas, ktorý vlastní iba málo spevákov na svete.

"Matěj Ptaszek považuje ulicu za najprirodzenejšie prostredie vhodné pre interpretáciu blues – podobne ako vynikajúci speváci a hráči na fúkaciu harmoniku z Mississippskej delty. Jeho falzetový hlas prenášaný mosadznou trúbou starého gramofónu vytvára ozajstný autentický zvuk. Ale on nie je kópia, spieva vlastným srdcom. (Jeff Brandon, Hernando, Mississippi).
 

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×