Daby Touré

Daby Touré patří mezi nejvýraznější a emotivně nejsilnější africké písničkáře současnosti, je to představitel afropopu v tom nejlepším slova smyslu, a mohli se o tom přesvědčit všichni návštěvníci Colours of Ostrava 2008, kde pouze s basistou a bubeníkem předvedli vynikající koncert a jeden z vrcholů festivalu.
Mnohajazyčná hudba - vedle občasné francouzštiny s angličtinou totiž Touré spoléhá na několik západoafrických dialektů – bere si inspiraci z kulturně odlišných zdrojů, které přeměňuje do vytříbeného afropopu důvěrně pastelových barev, aniž by kompromitoval vlastní kořeny. S lahodně jemným hlasem přecházejícím příležitostně do fistule za delikátního doprovodu akustické kytary, basy a perkusí míchá africkou libozvučnost s jazzem, akustickým folkem, reggae a západním popem.
Daby Touré se narodil v pouštním městečku Djeole na pomezí hranic Mauretánie a Senegalu. Otec lékař po politických otřesech opustil v 80. letech zemi a v Paříži, kam ho osmnáctiletý syn následoval, vstoupil do řad slavné senegalské skupiny Touré Kunda, tvořené Dabyho strýci. Vystupoval s nimi i on, ale doma raději poslouchal Stevie Wondera a Dire Straits. Opustil obchodní školu a dal přednost hraní na ulicích a barech. Pařížská hudební všehochuť pak stála za Dabyho rozhodnutím založit s bratrancem Omarem duo Touré Touré, získávající si díky albu Ladde úspěch po celé Francii a Kanadě.  Na značce Petera Gabriela Real World vyšla alba – Diam a Stereo Spirit.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×