Oboroh

|  20 let historie


1988
Na podzim první zkoušky v obsazení ROMAN DOSTÁL (bicí, zpěv), STANISLAV KLECANDR (kytara, zpěv), VÁCLAV KLECANDR (saxofon, flétna, klarinet), FRANTIŠEK ŠIMEČEK (baskytara) a MÍLA NOSKOVÁ (piano, zpěv). Repertoár, víceméně akustické skupiny, tvoří výhradně vlastní skladby s původními texty, většinou s dílny Slávka Klecandra.

1989
31. ledna první koncert skupiny s názvem OBOROH v kosteleckém klubu Rabštejn. V květnu společné vystoupení s orchestrem Kuličky a jeho sborem na pardubickém majálesu. Téhož měsíce na pozvání Vladimíra Merty společný koncert s ním a židovským pěveckým sborem Mišpacha v pražském Junior klubu Na Chmelnici. V programu, složeném převážně ze zhudebněných biblických žalmů, hraje se skupinou nový člen – hobojista JAN ŠEBESTA. Za celý rok celkem 22 koncertů na různých místech Čech a Moravy.

1990
V dubnu účast na obnovených Jazzových dnech v pražském Edenu. Repertoár v té době sestává převážně ze zhudebněných žalmů. Nedlouho poté skupinu opouští Míla Nosková. V červnu vystoupení na prvním českém „Woodstocku“ v České Skalici (30.6.). Zde se Oboroh setkává se Svatoplukem Karáskem po jeho návratu ze švýcarského exilu. Několik dní poté společný koncert s K. Krylem, V. Mertou, J. Dědečkem a dalšími na Václavském náměstí v Praze. Dokument z koncertu vysílá Česká televize. Běhěm léta účast na festivalech Šafrán v Telči a na Dnech duševního zdraví v Praze – Bohnicích. V září první z následující řady výjezdů do Polska a „vězeňské“ turné se S. Karáskem, během kterého skupina navštíví věznici ve Valdicích a čtyři další. Koncem roku natáčení alba ŽALMY v hudební a zvukové režii Ivo Viktorina a Petra Vavříka na zámku v Doudlebech nad Orlicí. V prosinci poprvé na Slovensku: na předvánočním křesťanském festivalu „Aleluja 1990“ v Bratislavě. Během celého roku 50 koncertů v klubech, církvích a na menších festivalech.

1991
V dubnu křest alba ŽALMY v Junior klubu Na Chmelnici s kmotrem Sváťou Karáskem. V srpnu vystoupení na festivalu v holandském De Bronu. V září týdenní švýcarské turné se Sváťou Karáskem (Curych, Ženeva atd.). V říjnu koncerty ve čtyřech severofrancouzských městech. Během roku 36 koncertů.

1992
V únoru po páté v Polsku. V květnu natáčení živého alba „Nebeská kavárna“ v evangelickém kostele v Novém Městě pod Smrkem jako doprovodná skupina Sváti Karáska. V červnu na častolovickém „Woodstocku“ se skupinou poprvé vystoupí kytarista JAROSLAV JETENSKÝ. S elektrickou kytarou získává, do té doby spíš folkový soubor, rockovější zvuk. V létě a na podzim tři koncertní zájezdy do Německa. V listopadu natáčení několika písní ve studiu Rádia Svobodná Evropa v Mnichově a večerní koncert pro české pracovníky tohoto rádia. V prosinci týdenní švýcarské turné se Sváťou Karáskem. Celkem 66 koncertů.

1993
V lednu natáčení medailonu pro Českou televizi. Na jaře, na základě pozvání překladatele Geryho Turnera a v režii irské sekce Amnesty International, koncert v Dublinu a dalších sedmi irských městech. Po návratu z Irska opouští skupinu Václav Klecandr. V červnu koncert na slavnostech ve francouzských Métách. V srpnu nahrávání, ve srovnání s prvním, rockovějšího alba SPATŘUJEME SVĚTLO – ŽALMY 2 ve zlínském studiu „V“, opět v hudební režii Ivo Viktorina a Petra Vavříka. V listopadu téměř hodinový přímý přenos na ČT2 ze křtu alba „Spatřujeme světlo“ v pražském Junior klubu Na Chmelnici. Kmotr – Sváťa Karásek. Za rok celkem 52 koncerty.

1994
Během tohoto roku uskuteční Oboroh rekordních 85 koncertů. Několik z nich na již tradičním „karáskovském“ turné ve Švýcarsku. Na přelomu roku odchází Jarda Jetenský.

1995
V lednu přichází na místo Jardy Jetenského kytarista a violoncellista VIKTOR MARTINEK. V květnu přijímá skupina pozvání k živému vystoupení v ranním Studiu 6 na ČT1. Oboroh v této době využívá možností cella k návratu k akustičtějšímu pojetí řady skladeb. Na druhé straně přítomnost elektrické kytary zachovává u části repertoáru rockovější charakter. Žalmy tvoří v tomto období přibližně třetinu koncertního repertoáru. Celkem 52 koncerty.

1996
Na jaře nahradí na několika koncertech nemocného hobojistu J. Šebestu houslistka VENDULA ROKLOVÁ, která ve skupině zůstává i po jeho návratu. Bohatší instrumentace skýtá větší aranžérské možnosti, což se odráží i na nových kompozicích. O některých z nich lze již těžko hovořit jako o „písničkách“. V letních měsících natáčení třetího alba s názvem KÁMEN a posléze natáčení videoklipu pro písničku VÍTR, odvysílaného několikrát Českou televizí. Vrací se Vašek Klecandr. V září křest nového alba v pražské Akropoli. Kmotr – Vlasta Redl. Celkem 65 koncertů.

1997
V červnu dva koncerty v Curychu. V létě odchází Viktor Martinek a na jeho místo přichází violoncellistka DITA ZANGEOVÁ. Celkem 42 koncerty.

1998
V dubnu OBOROH natáčí pro Českou televizi hudební pořad „Sešli se…“ s Jiřím Pavlicou a souborem Hradišťan. V květnu slavnostní koncert v Praze spojený s předáním stříbrné pamětní desky za celkový prodej 20 000 nosičů. V létě ve zlínském studiu „V“ nahrávání nového alba MARAH, které vychází v listopadu. Kmotry alba na koncertě v pražském klubu Akropolis jsou Radek Pastrňák a Petr Vavřík. Celkem 37 koncertů.

1999
1. ledna Novoroční koncert v Praze s P. Jandou, P. Bobkem a R. Dragounem, který odvysílala Česká televize. Na konci ledna oslava 10 let OBOROHU. Jako hosté vystoupili B. Táborská, I. Viktorin, K. Markytán, F. Černý, K. Diepold, S. Karásek a jazzrocková formace H# BOYS. V létě účast na několika festivalech např. Košumberk, Jimramov, Ondřejov. Celkem 27 koncertů. Na přelomu roku natáčí Slávek Klecandr ve zlínském studiu „V“ sólové album s názvem PROTĚJŠÍ BŘEH, které jako hosté podpořili V. Redl, M. Vašíček, I. Viktorin, B. Táborská, K. Markytán, P. Vavřík, K. Jochymek, M. Šlapanský, D. Zangeová, O. Žatečka a V. Klecandr. V obchodech se album objevilo začátkem léta 2000.

2000
V tomto roce dochází v Oborohu k otřesúm. Odchází Dita Zangeová s Honzou „Ádou“ Šebestou, k nim se přidává i František Šimeček a novým baskytaristou se stává Radek „Mustang“ Pokorný. Kapela hraje v zúžené sestavě až do července. Další velkou změnou v létě je přechod Romana Dostála od bicích ke klávesovým nástrojům. Bubenickou židli obsazuje bývalý člen skupiny -123 min VÁCLAV ZIMA a poprvé se představí s kapelou 20. srpna na Neratově. Celkem 35 koncertů.

2001
Razantní zvuk bicích a rocková basa. Mimo stmelování nové party se nic zvláštního nestalo, snad jen to, že Oboroh absolvoval 16. prosince v Ústí nad Orlicí předvánoční koncert na náměstí při -15 stupních Celsia. Celkem 25 koncertů.

2002
V dubnu se uskutečnil ojedinělý společný projekt při zpracování žalmů a to koncert s Filharmonií v Hradci Králové. V létě spolupráce na natáčení gospelů na albu AFRIKA rychnovského dětského sboru CARMINA pod vedením sbormistra Karla Štrégla. V této době skupinu opouští Václav Zima, odchází do Blue Effectu a na natáčení se již podílí nový bubeník z rychnovského regionu LIBOR JEŽEK. Celkem 23 koncertů.

2003
Oboroh se díky nové rytmice vrací do jemnější podoby. Celkem 23 koncertů.

2004
V únoru natáčení alba folkové písničkářky Evy Henychové s názvem Všechno je jinak ve zlínském studiu „ V“ . Během roku dochází i k několika společným koncertům. Celkem 23 koncertů.

2005
Zkoušky - úprava Slávkových písniček ze šuplíku a vznik nových na připravované album o které projevilo zájem vydavatelství Indies records. Celkem 25 koncertů.

2006
Rok plný dění. Spousta archivního oborožího materiálu na VHS je přepsána do digitální podoby a skupina s podporou firmy FM - Švenka si vyrobila soukromé neoficiální dvd s názvem Ohlédnutí. V létě natáčení nového alba opět ve zlínském studiu „V“ pod názvem NOCÍ MOŘEM. 13. října křest cd ve Spolkovém domě v Praze, kmotr Fedor Gál a 11. listopadu křest zopakován v Hradci Králové, kmotr Sváťa Karásek. Celkem 25 koncertů.

2007
1. ledna přímý vstup s Evou Henychovou do ČTV při ekumenické bohoslužbě v Praze. Koncerty po celé republice s novým albem. V létě účast v Polsku na mezinárodním festivalu. Celkem 25 koncertů.

2008
Prvního ledna přímý vstup do ČTV při ekumenické bohoslužbě se SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS Davida Ebena při ekumenické bohoslužbě v Praze. Na konci měsíce první pracovní schůzka s manželi Hlavsovými www.vistafilm.cz ohledně natáčení oficiálního dvd Noc v Oborohu. V tuto dobu odchází po sedmi letech časově zaneprázdněný Radek Pokorný a pod přístřešek Oborohu vplouvá nový hlas ve formě voloncella Honzy Zemena. Hraje se víceméně akusticky a hledá se basa. Té se nakonec v létě ujme bývalý člen kytarista Jarda Jetenský a po 15 letech se vrací do party. Na konci letních prázdnin se natáčí v Kostelci dvd Noc v Oborohu – 20 let. Jde o prúřez historie repertoár je z velké většiny z autorských skladeb z různých období a je doplněn i několika už poněkud historickými bonusy. Celkem 35 koncertů.

2009
31.ledna - Přesně na den, místo a čas po 20 letech koncert v Kostelci. Při té příležitosti je křest dvd Noc v Oborohu, kmotr Vladimír Mišík. Oboroh zahraje v menší sestavě poprvé několik skladeb připravovaných na nové album pro jaro 2010. Za 20 let celkem 750 koncertů

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Records s.r.o.

IČ 17591864     /     Cejl 825/20, Zábrdovice, 602 00 Brno
×