Feng-yűn Song

zpěvačka, básnířka, skladatelka, pedagožka a autorka mnoha oceněných hudebních a divadelních multikulturních projektů.

Narodila se a vyrůstala v severní Číně, v provincii Heilongjiang. Od dětství se učila pekingské opeře. Byla mnoholetou osobní žákyní paní Shang Huimin, čelní představitelky rodové školy Shang - jedné ze čtyř nejvýznamnějších škol tradiční pekingské opery.

Absolvovala Filozofickou fakultu Karlovy Univerzity v Praze doktorátem filozofie. Od roku 1992 trvale žije v ČR a aktivně působí na české kulturní scéně. Vyučuje hlasovou a pohybovou kulturu na českých uměleckých školách (Státní konzervatoř Jaroslava Ježka: 1992 – 1998, Vyšší odborná herecká škola v Praze:1999 – 2003, Hudebně dramatické oddělení Státní pražské konzervatoře 2003 - nyní).

Umělecky vychází z východních kořenů. Věnuje se multikulturní hudební fúzi. Od roku 1994 studuje evropskou klasickou hudbu a zpěv u mnoha špičkových pedagogů. Zkoumá různé hlasové techniky a hlasovou kulturu. Výrazově kombinuje hlasové techniky, jak z tradiční čínské, tak z moderní evropské pěvecké školy. Svým osobitým vokálním projevem bohatých výrazů a barev, v rozsahu tří oktáv, se pohybuje napříč mnoha hudebními žánry, (lidová a klasická hudba, jazz, etnický a přírodní zpěv).

Získala (s Alanem Vitoušem) ceny Stříbrný zvon z Mezinárodního festivalu rozhlasových hudebních pořadů v Shanghai 95, Zvláštní cenu Českého hudebního fondu 95. Je laureátkou (doprovod Trio PUO) první ceny Cena křišťál z China Music Expo v Changsha 2007.

Vydala čtyři autorská alba, s repertoárem od lidových písní Číny, Taiwanu, Indonésie, Tibetu, Mongolska, Ujgurska až po moravské a české. Na posledním albu Wild Flower (Indies MG Records 2006) se prezentovala také jako textařka a skladatelka.

Připravované album Feng-yűn Song Koncert roku myši 2008 je živým záznamem slavnostního novoročního koncertu zpěvačky Feng-yűn Song s Filharmonií Hradec Králové ze 7. 2. 2008. Společný projekt splnil sen F. Y. Song: s úctou a otevřeným srdcem přistoupit ke klasickým evropským hudebním hodnotám, stejně jako ke svým asijským kulturním kořenům. Jde ojedinělým záznamem úspěšného koncertního setkání východní a západní hudební tradice, zdařilého prolínání různých hudebních žánrů evropské klasiky a moderního jazzu s čínským a moravským folklórem.

Písně tohoto alba v interpretaci zpěvačky Feng-yűn Song zaznějí v čínštině, češtině, angličtině a němčině. Album vydává společnost Indies MG Records v září 2008.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×