Čankišou

Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fůzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu přes Pakistán až po malajské Borneo.

 

                Kapelu Čankišou založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu v roce 1998. Za pomoci nejrůznějších nástrojů z celého světa se vrhli do pro ně naprosto nových vod ethna, world music a originálně opřeli svou tvorbu o legendu dávného jednonohého lidu Čanki. Za 16 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci. Dnes patří ke špičce české world music a pravidelně koncertuje i v zahraničí, dosud zahrála v 18 zemích.

                Čankišou vydali několik úspěšných desek: debutové album Hudba lidu Čanki překypující energií a entuziasmem z nově zkoumaných vod world music (2000), zahloubanější Densé ju s titulní mongolskou lidovou písní (2004), kterou si frontman přivezl z mongolského festivalu, a třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavou z knihy Umberta Eca Baudolino (vše FT Records). Početné cesty po dalekých krajích a nejrůznější fúze s místními muzikanty jsou hlavním inspiračním zdrojem čtvrté desky Lé La (2008, Indies Scope). Novinář Jiří Moravčík označil toto CD za nejlepší české world music album roku 2008 a kapela za něj získala nominaci na Anděla 2008 v kategorii world music. Rockovější deska Faÿt (2011, Indies Scope) se v prosinci 2011 umístila na 10. místě v evropské world music hitparádě WMCE, v lednu 2012 na 12. a v listopadu 2011 na 17 místě. Kapela za ni byla také nominována na Anděla 2011 v kategorii world music. Čankišou vystoupili na prvním českém prezentačním festivalu pro zahraniční pořadatele Czech music Crossroads 2015.


 

Kapela hraje v obsazení:

 

KAREL HEŘMAN — zpěv, foukací harmonika

DAVID SYNÁK — soprán-alt-baryton saxofon, didgeridoo, sopilka, pikola, flétny, kalimba, banjo, zvonkohra, vokály

RENÉ SENKO — tenor saxofon, soprán ukulele, banjolele

MARTIN MARTHEN KRAJÍČEK — kytary, cigar box, tiple

ROMAN MRÁZEK — baskytara, vokály

ZDENĚK KLUKA — bicí, timbáles, cow bells, ruční činely, cívka, klavír, vokály

JIŘÍ SUCHÝ — bicí, djembe, krin, timbáles, kenkeni, dunun, sangban, zvonec, vokály

ZBOŽÍ (9)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×