Žamboši

Vsetínskou hudební formaci Žamboši společně tvoří písničkář Jan Žamboch, jeho žena a zpěvačka Stanislava Žambochová a citlivý perkusista Jiří Nedavaška v roli stálého koncertního hosta. Žamboši existují od dubna 2002.
Od té doby se hudební kritikové i kolegové písničkáři začali zajímat o mladého vsetínského lesníka, kterého provází pověst velmi schopného kytaristy. Písně Žambochů nelze zařadit striktně do škatulky folk, jazz, pop či rock, nejčastěji nesou označení písničkářský šanson.
V roce 2003 získali Žamboši v diváckém hlasování festivalu Zahrada nejvíce hlasů, což jim přineslo vítězství v kategorii písničkářů a dvojic. Nečekaný úspěch sebou přinesl pozvání na téměř desítku zajímavých akcí a ve stejném měsíci Žamboši natočili v České televizi dvě ze svých písní pro pořad Aport.
Od září 2003 provozovali ve vsetínském Domě kultury vlastní klubový pořad, kam se dostali nejen hosté zvučných jmen (Pepa Streichl, AG FLEK, Slávek Janoušek, Eva Henychová), ale také zástupci z řad mladých kolegů. Rok 2004 přinesl zcela nové výzvy. Začalo se uvažovat o desce, zvýšila se četnost a délka rozhovorů v rádiích. Tištěná média přinesla několik celostránkových medailonů a představila tím Žambochy širší veřejnosti. Vystoupení na festivalu Za vodou se stalo malou událostí sezóny. Žamboši také poprvé letěli letadlem, když cestovali na svůj zahraniční koncert do Madridu, kam je pozval místní Klub Čechů a Slováků.
Pozitivní ohlas klubových i festivalových vystoupení vyslyšeli Žamboši v roce 2006, kdy připravili k vydání své první album s názvem To se to hraje... (Indies Scope Records). Ve zlínském nahrávacím Studiu "V" pod dohledem hudebního režiséra Lukáše Španihela a zvukových mistrů Ivo Viktorina a Petra Vavříka zaznamenali patnáct písní, na nahrávce se kromě Žambochů podíleli: Jan Noha (bicí), Petr Surý (kontrabas), Petr Vavřík (baskytara), Lucie Redlová (mandolina, zpěv), Michal Žáček (příčná flétna,
saxofony) a další. Díky nim je zvuk desky bohatý a každá píseň má svou atmosféru vystavěnou do posledního detailu. Album bylo představeno Českou televizí v hudebním pořadu Na moll. Tehdy ještě netušili, že za svůj debut získají o rok později nejvyšší ocenění - cenu Anděl 2006 od Akademie populární hudby.
Album To se to hraje... sklidilo pozitivní ohlasy mezi hudebními kritiky (Jiří Černý, Vladimír Vlasák, Milan Tesař, Jiří moravský Brabec a další), ale především u posluchačů. Píseň Krátká paměť, popisující mrazivě neotřelým způsobem vzpomínky na babičku vězněnou v Terezíně, získala Žambochům nové fanoušky. Díky dlouho očekávanému debutu přibyly také další nabídky k hraní a Žamboši v roce 2006 odehráli (po čtyřech letech existence) svůj 200.
recitál. Návštěvnost internetových stránek stoupla a začátek roku 2007 zastihl na stránkách www.zambosi.cz návštěvníka s pořadovým číslem 35000, díky existenci Žambošího profilu v komunitním systému MySpace přibylo výrazné množství zahraničních fanoušků.
V roce 2007 ocenila Akademie populární hudby album To se to hraje. cenou Anděl 2006 v kategorii folk&country. Žamboši tak dosáhli na nejvyšší českou hudební metu a zároveň se zařadili k předchozím držitelům této ceny, kterými jsou mj. Jaromír Nohavica, Zuzana Navarová, Karel Plíhal, Radůza či Robert Křesťan. Od té doby se se svými písněmi pravidelně objevují na televizních obrazovkách a v rádiích.
V roce 2009 vydávají své druhé album Přituhuje. Hudebním producentem této desky je legendární kytarista Peter Binder a v roli hostů se kromě něj představí Jaromír Honzák, Petr Vavřík, Michal Žáček, Jakub Kupčík, Marcel Gabriel a zlínský smyčcový kvartet.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×