Return Of Dark Psychedelia - maxim horovic - freemusic.cz


obal alba

Michael´s Uncle

Return of Dark Psychedelia
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč

Je to jako když naši hrají mistrák Afriky a měli by na to mít, jde totiž o hokej. Ale roky jsou různé a to, čemu se říká forma, je někdy rozplizlé jak rozteklá gumáka. Stejně fandíte každý zápas, protože jsou to NAŠI. A Michaels Uncle - to je ikonoklastika.

V době hladkých kapel a líbezného zvuku, který se často tváří jako agrese, ale ve skutečnosti je jen vyleštěným kovem do kapoty mercedesu, jsou Michaels Uncle velkým překvapením. Je docela možné, že mi objektivnímu soudu brání sentiment a mrtvolná tkáň senility, ale jejich soudy mají pořád velkou sílu a zvuk Alexe Limbourga (dělal i na nové desce Vanessy) je nepříčetně syrový i chladně elektronický. Déšť padá na má nahá záda, vem palici a udělej z nich vlnitý plech. Zahraj to znovu, ať mě slyšíš neporušenou.

Když jedou první tóny Prezidenta (tady El presidente ve dvou partech), je to podobný jako kdybych poslouchal Thriller od jiného Majkla, tak provařené a silné ty tóny jsou. Že se rouhám? Dvě strany jedné mince, někdo celým životem směřuje k tomu, aby byl obětí sama sebe, někdo se tomu nakonec vzepře. Amrit Sen je zpátky a vypadá to, že pevně. Stačí se podívat na video ze vsetínského klubu 3 opice a je čitelné, že šílenství není jen projevem zmačkaného vědomí, ale i střízlivé vůle a odporu.

Jenže k čemu dvě verze Prezidenta, falešné covery? K čemu další dvě verze Červeného hrádku, slovenština jako opodstatnění? Dobře, použití Paroubkova projevu znamená, že MU vidí stejnej nebo větší politický maras dneska jako včera, tomu rozumim. Ale co teda nový materiál? Ten rozdělí fanoušky podle toho, které období z tvorby MU mají raději. Jestli první desky, tak možná oceníte i ty variace na starší songy, vypalovačky We say nebo Hellboy. Pokud vyznáváte poslední studiový lis Ale my stále hledáme štěstí, ale nikdo z nás ještě není mrtev (1995), nastřelí vás klasicky crossoverové, přesto ostré a hitové Nezměníš nic, Zrzavej nebo Bejt nasranej.

Jako od jiné kapely je podivně vlezlý punkrockový song Z kontejneru smrad; pravověrní fanoušci si těžko poradí s elektronickými „experimenty“ You better watch out, Moon nebo LSD, které plní spíš roli meziher. Zajímavou částí jsou songy, které neodkazují jen k první etapě MU, ale téměř až k new wave předchůdcům Soubor tradičního popu (Chce se ti, Máš na to).

Ne, není to marná deska a ostražité, nekompromisní a protisystémové texty mají pořád svoji váhu, všechna pěst. Nevadí mi různé hudební směřování uvnitř desky, přesto si nemyslím, že se tenhle lis stane kultovní. Jako návrat dobrý. Ale bez starších songů jejich koncerty těžko obstojí.

60 %

maxim horovic

http://www.freemusic.cz/clanky/16864-michaels-uncle-return-of-dark-psychedelia.html


Zpátky na stránku s albem
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×