Nothern Roots - www.mix.cz


obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč

Slavný muzikant a muzikolog zavítal do českých zemí, aby tu předvedl lidem téměř zapomenutou hudbu z počátků historie USA. V Náměšti zazněl pevný chrámový hlas s minimálním doprovodem. Opravdu zvláštní zážitek si dnes můžete vychutnat i na CD.

Tim Eriksen se snadno stane zrcadlem snů příznivců folkové, etnické a neprávem zapomínané hudby. Patří k těm několika málo akademikům, kterým se podařilo zaujmout obyčejné posluchače – o tom svědčí hlavně jeho Oscarem oceněný soundtrack k filmu Cold Mountain. Zaměřil se na hudbu vytlačenou černošskými vlivy po válce severu proti jihu – na Northern Roots a na její „trademark“, čtyřhlasý křesťanský chorál Sacred Harp zapisovaný obvykle tvarovými notami. Připomíná to trochu gotickou hudbu, ovšem najdete tu daleko víc nespoutané energie. Právě s Northern Roots dorazil Tim Eriksen do Náměšti a díky Indies ho můžete slyšet i z CD u vás doma.

Koncert začíná kousky vysloveně zadumanými. Zvuk se nese pod klenbami kostela a silný hlas Tima Eriksena (v některých polohách má blízko k Nicku Caveovi) doprovází on sám jen jednoduchými melodiemi hranými na banjo, housle či kytaru. Se čtvrtou skladbou, Friendship, se sklouzne do veselejší části, leč publikum zůstává v soustředěné meditaci. Intimní atmosféra se velmi těžko pochytí pouhým poslechem, ale tušíte, čím Eriksen lidi v Náměšti tak nadchnul – jakoby se vše spojovalo, mezi lidmi už nebyly rozdíly a svět spočinul v harmonii. Samozřejmě musíte počítat s tím, že Northern Roots není pečlivě promyšlenou hudbou evropského typu a ani Eriksen jí nedokáže dodat to, co jí v tomto ohledu chybí, takže pokud se povnesete nad tklivou atmosféru a začnete o hudbě přemýšlet racionálně, možná upadnete do stavu zklamání a nudy.

Dlužno dodat, že Tim Eriksen po celou dobu předvádí jen malou část svého umu. Věrně napodobuje cosi unikátního, ovšem občas to působí, jakoby Pavarotti zpíval před naplněným sálem korejské ukolébavky. Pokud vám však atmosféra koncertu padne do noty, pustíte si záznam třeba několikrát za sebou. Je to jako s drahou whisky – všem chutná zajímavě, ovšem málokomu chutná doopravdy.

Hodnocení MIXu: 8/10

http://www.mix.cz/clanky/2009/15911-tim-eriksen--northern-roots-live-in-namest


Zpátky na stránku s albem
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×