Northern Roots Live In Náměšť - Karel Souček - www.golias.cz


obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč

Hlas, ze kterého se posadíte na zadek, přivezl loni v létě na festival Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou americký písničkář Tim Eriksen. Záznam jeho úchvatného koncertu nyní vychází pod názvem Northern Roots Live In Náměšť na CD a ani na chladném nosiči neztratil jeho projev nic ze své syrovosti, vášnivosti a naléhavosti.
    Tim Eriksen se věnuje a tvůrčím způsobem inovuje téměř zapomenutý a capella sborový zpěv Sacred Harp (Posvátná harfa). Ten představuje nejkrystaličtější formu americké vokální tradice. Hudbu starší než gospel, blues a jazz, na kterou se málem úplně zapomnělo. Do hry ji vrátil až film Návrat do Cold Mountain, kam ji z úcty a s ohledem na děj vložil právě Tim Eriksen.
    Timův hlas je nejpůsobivější, když se obejde bez instrumentálního doprovodu. Jako ve dvou úvodních písních Farewell to Old Bedford a Guide Me O Thou Great Jehovah. V jeho projevu je neuvěřitelná emotivní síla, spojující romantiku se syrovostí. Svým hlasem nemá potřebu exhibovat, i když je jeho rozsah obrovský. Navíc ani v těch největších výškách nezakolísá. Tak si představuji upřímný, nestylizovaný, pokorný návrat ke kořenům.
    V následující skladbě O Death přidá housle. Ty sice ubírají na syrovosti, ale přidávají na melodičnosti. Romantiku tak nevyzařuje už pouze hlas a jeho barva. Friendship a Sandy Boys přinášejí skočnější, živější skladby, ale stále se jedná o silné, procítěné balady. Stejně jako Omie Wise a The Golden Harp, kde housle střídá banjo.  
     I další balady a chorály, pojednávající prostými slovy o smrti i lásce, mají velikou energii. A je úplně jedno, zda jsou jemnější, pomalejší (Castle by the Sea, Every Sound Below, Garden Hymn) či temperamentnější (Bonny Bay of Biscay, Return Again). Zda zpívá a capella či za doprovodu houslí, banja nebo kytary. Zda se jedná o klidné nebo vypjaté až bojovné písně. Vždy ohromí a zároveň okouzlí a potěší svojí uhrančivostí.
    Sacred Harp je sice původně zpěv sborový, ale Tim Eriksen si vystačí sám. Tak silnou a charismatickou osobnost s nakažlivou energií představuje. Důležité také je, že každou píseň krátce uvede a představí, což vede k většímu pochopení této krystalicky čisté hudby.

Hodnocení: 4 hvězdičky – pokorný  návrat ke kořenům

Karel Souček - www.golias.cz


Zpátky na stránku s albem
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×