An Delienn - Honza Binder - www.musiczone.cz


obal alba

Bran

An delienn
Dostupné varianty
CD 299 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč

Svoji interpretaci tradičních keltských tanců a písní z Bretaňe předvádí na svém novém albu "An Delienn" česko-francouzská skupina Bran. Album věrně popisuje již jeho název (v překladu "lístek na stromu"), a to nejen po stránce významové, ale i zvukové.

Hlavním tématem celé desky je příroda, zejména pak voda, která se v písních vyskytuje v mnoha podobách. Ať už se jedná o skladbu "An Delienn" na motivy básně Anjely Duval, která popisuje cestu lístku po řece Leger, "Pen Men" věnované majáku na ostrově Groix nebo pirátskou píseň "Quinze Marins". V rytmu polky se dostaneme i na Vltavu ("La Moldau").

Vodní živel samozřejmě není jediným motivem skladeb. "Tilh Ha Brug" (Lípa a vřes) například pojednává o česko-bretaňské vzájemnosti v rámci kapely. Lípa funguje jako symbol přírody české a vřes naopak přírody bretaňské.

Autorsky přepracovaný folklór v podání Bran působí barvitě a to i v rámci jednoho tracku. Party znějící ryze původně příjemně procházejí do modernějších aranží a občas se ozve hlas Dewise Pajota, jenž skvěle zapadá do partů zpěvných i hospodských.

Všechny skladby mě hodně baví i po intenzivním opakovaném poslechu. Čas od času ale na mě celá deska působí trochu uměle. Začíná to pohledem na levný (až kýčovitý) obal, pokračuje zvuky moře v písni "Quinze Marins", které působí vyloženě trapně (podobných momentů se na desce vyskytuje vícero), a vše uzavírá zvuk. V zásadě je dobrý, místy bohužel působí nijakým dojmem.

Když se všechny klady i zápory vezmou tak nějak v globálu, mám z alba pocit jisté nedotaženosti. Mám ho hodně rád, na jeho chytlavé a většinou i skočné rytmy a melodie rozhodně nezanevřu, nicméně k opravdu vysokému hodnocení mu chybí ještě kus práce.

5/7

http://www.musiczone.cz/recenze-1960/bran-an-delienn


Zpátky na stránku s albem
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×