V Otrhaném domě ... - vik - www.volny.cz


obal alba

Prouza

V otrhaném domě & Ve dne v noci
Dostupné varianty
CD 224 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč

Hudební nakladatelství Indies Scope Records oprášilo dvě kultovní desky frýdecko-místecké kapely Prouza, která v první polovině 90. let představovala jeden z vrcholů české kytarové scény, a vydalo je v reedici společně na jednom CD jako předzvěst chystaného alba V tichosti.

Remastering obou elpíček (V otrhaném domě, AG Kult, 1990; Ve dne v noci, Legend, 1992) byl jistě dobrou volbou, zvlášť v prvním případě, neboť debutové album bylo zvukově opravdu dosti špatné a nynější nově zremasterované verzi se přece jen podařilo celkový sound desky do značné míry projasnit.

Přesto si Prouza za svým prvorozencem dodnes stojí. "Tenkrát se hodně experimentovalo a nikdo přesně nevěděl, jak se to má dělat, a podle toho to taky vypadá. Doplatila na to zejména naše první deska. Někdy je ale důležitější obsah než forma, a to se potvrdilo i v případě nahrávek Prouzy. Například skladba Na venku se stala velkým hitem i přes svoji diskutabilní zvukovou kvalitu," hodnotí s odstupem času kapela svou první desku.

Z prvního alba jistě i po letech v konkurenci dnešní hudební produkce obstojí skladby Říkala, K tanci, Všechno jen jako, Na venku či Čelem vzad. K posledním dvěma jmenovaným písním vznikly v roce 1990 i klipy, první z nich natočil filmový režisér David Ondříček.

Přiznám se, že když jsem slyšel debutové album zkraje 90. let vůbec poprvé, muzika si mě podmanila téměř okamžitě, ale dost mi vadil hlasový projev zpěváka Tomáše Hampela, který mě iritoval svou uštěpačnou intonační ušklebeností.

Vícero poslechů a soustředění se na atmosféru celého alba moji averzi postupem času sice značně otupily, ale jako kapela mě Prouza cele přesvědčila až na svém druhém a na drahných patnáct let posledním albu Ve dne v noci, které také bylo definitivní tečkou (nepočítáme-li ještě čtyřpísňové demo, které však patrně nebylo nikdy oficiálně šířeno) za účinkováním Tomáše Hampela v této frýdecko-místecké rockové ikoně první poloviny 90. let.

LP Ve dne v noci (1992) tak zachycuje Prouzu na vrcholu tvůrčích sil a spolu s jesenickými Priessnitz, kteří v té době mají na svém kontě skvělé druhé album Nebel (mimochodem před pár lety rovněž nově zremasterované a reeditované společně s debutem Freiwaldau labelem Indies), vyrážejí po vlastech českých a sklízejí zasloužené ovace.

Ve dne v noci už zdaleka netrpí tolik (s výjimkou poněkud utopeného zpěvu) nekvalitním zvukem a kromě dvou hudebně (nikoliv však textově) veselejších skladeb To nic a Chyby posouvá kapelu svým laděním do temnějších rockových vod, jež po rozpadu formace nebyly dodnes nikým jiným tak mocně rozčeřeny. Ponechme stranou třeba XIII. století, jejichž tvorba je zásadně o něčem jiném.

Četných změn doznal na albu i Hampelův hlasový projev, který slevil ze své nabroušenosti a více zcivilněl, což pozitivně ovlivnilo celkové vyznění alba a ukázalo další možné směřování kapely, nicméně k němu už posléze, jak bylo řečeno výše, nedošlo. Občas se však zpěv hrouží až příliš pod povrch na úkor srozumitelnosti, takže nezbývá než nahlédnout do bookletu s texty.

Dobové kritiky album takřka bezmezně vychvalovaly a není divu. I dnes po patnácti letech působí deska zcela svěžím dojmem a o její nadčasovosti nemůže být pochyb. Skladby jako Schválně, Před tebou či Najednou patří na desce k těm nejlepším. Rovněž úspěšné byly ve své době oba dva klipy (Ve dne v noci, Před tebou), které desku doprovázely, jejich autorem byl opět David Ondříček.

Nedílnou součástí, která dotváří ponurou podzimní atmosféru celého alba (alespoň na mě tak tahle deska vždy působila), jsou osobité Hampelovy a Helštýnovy texty prodchnuté skepsí a zádumčivostí, která však nikdy nepůsobí ufňukaně, natož banálně. I ony po mnoha letech obstojí a dokáží oslovit svým jasně vymezeným postojem k okolnímu světu, jemuž oplácí jeho bezútěšnost stejným dílem.

Reedice obou alb vychází zhruba měsíc před vydáním CD V tichosti, které bude obsahovat zcela nový materiál, s nímž kapela seznamovala publikum průběžně už někdy od roku 2002, a je milou evokací české porevoluční rockové scény, v níž Prouza měla (a dodnes má) své nezastupitelné místo.

 

VOLNÝ, vik, 26.9.2007

http://web.volny.cz/noviny/kultura/hudba/clanek/~volny/IDC/74965/ve-dne-v-noci-v-otrhanem-dome-znovu-s-prouzou-.html  


Zpátky na stránku s albem
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×