Přítel člověka - ALEŠ PALÁN - Katolický týdeník


obal alba

Traband

Přítel člověka
Dostupné varianty
CD limit. ed. 339 Kč

Přítel člověka se dotýká posvátna
„Plechy Čechům,“ volal ještě před dvěma lety lídr skupiny Traband Jarda Svoboda do rozjařeného, roztančeného publika. Stranou zájmu médií se tato pražská kapela s hudbou na pomezí balkánské dechovky, klezmeru a punku stala během let doslova kultovní záležitostí. Traband nabíral rychlost, jako by v sobě měl motor z úplně jiného vozu... Parafrázujíc název jedné slavné knihy, můžeme o této „dechno“ éře Trabandu říct, že hrál tak rychle, jak dokázal.
Pak přišel zlom. Kapela ohlásila dlouhou koncertní pauzu a Jarda Svoboda začal hledat inspiraci k novým písničkám jinde. Hlouběji. Traband dospěl; je vážnější a (většinou) pomalejší. Není však o nic méně naléhavý. Naopak: tak jako bývají zásadní momenty sportovních utkání na obrazovce zpomalovány, vnitřní pnutí hudby Trabandu je ve zklidněné podobě ještě sdělnější. Z šestice muzikantů zbyli v Trabandu tři, nový sound je postaven na plných tónech harmonia (nelze nevzpomenout na Mozart K. Oldřicha Janoty), trubce (která chvílemi nezapře Svobodův rodný Kolín) a velmi úsporných bicích. Traband se rozjel do klubů a na festivaly s novým repertoárem. Neproteklo mnoho benzínu z nádrže do jeho motoru a už tu jsou první hity: Partyzán (který má svůj povedený klip), Ve stejném okamžiku (který soutěží v hitparádě Rádia 1), Tichý muž a další.
Nový repertoár Trabandu je zaznamenán na CD Přítel člověka. Na www.indies.eu je ke stažení za vskutku lidovou cenu ve formátu mp3. Klasické CD přitom vychází ve dvou verzích - standardní a dárkové, kde se Jarda Svoboda ukazuje i jako invenční výtvarník.
Traband, jehož prapočátky je třeba hledat v kapele Otcovy děti, nikdy nezastíral, že součástí jeho cesty je křesťanství. Skupina nebyla prvoplánovitě evangelizační, a právě proto mohla oslovit i sekulární publikum. Dotyků s posvátnem je v Příteli člověka spousta. Někdy je vyznání víry zabaleno v paradoxu (Tak to mám rád), jindy vyznívá až hymnicky (Milovaný syn). Je to skutečný zážitek slyšet mladé nezávislé hip-hopové publikum, jak s Jardou Svobodou z plných plic zpívá: „Srdce mého Syna je laskavé a dobré / jeho dům ať navěky je i domem mým / vůně mého Syna jako vůně pole / kterému žehná Hospodin.“ Tohle skutečně nikde jinde než na Trabandu nezažijete.
Hodnocení: *****
ALEŠ PALÁN


Zpátky na stránku s albem
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×