Hyje - Petr Hažlinský - musiczone.cz


obal alba

Traband

Hyjé!
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
LP 499 Kč
FLAC+mp3 149 Kč

První a velmi bezprostřední dojem, který získáte již během prvních pěti minut poslechu je: a zase ta dechovka, a zase ta balkánská... Ale nenechte se mýlit a poslouchejte dál a zjistíte že tohle album zdaleka a široka není jen dechovka, ale výrazově velmi pestrá a relativně dobře při sobě držící skládanka různých žánrů a stylů, kterými se jako červená nit vine jejich dobře známé "dechno".

A na co že se to tedy můžete těšit? Hned z rozjezdu na veselou skotačivou "Katarínu" z nedalekého Slovenska, za níž cupitají malí trpaslíci s úplně malýma hlavičkama a srdíčkama, pronásledováni velkomožným pánem ve zlatém kočáře. Ale postupně...

Na albu najdeme ledasco a od každého něco. Velmi milé, melodicky silné, rozumné a tak trochu nostalgické adepty na rádiovky jako "Lano, co k nebi nás poutá" nebo "Černej pasažér", vtipné protestující a kousající "Nemám rád trpaslíky", které si zkrátka nelze nezamilovat a nezpívat. Velmi sugestivní píseň "Mraky", či poměrně rockovou skladbu "Lovci lebek". Bohužel na albu najdeme i píseň řekněme poněkud slabší, jako "Když si báječnou ženskou vezme idiot", kterou sám osobně považuji tak trochu za černou skvrnu na poměrně dobře šitém kabátu celého alba.

Další poměrně významnou a velmi silnou složkou tohoto alba jsou písňové texty. Celé album působí dojmem jakéhosi protestsongu, stížnosti a pokárání dneška. Ve skladbě "Nemám rád trpaslíky" posloucháme o lidské malosti, ve "Ve zlatém kočáře" o lidské nadřazenosti a pýše, v písni "Mraky" o lidské prázdnotě, nudě a šedi a tak dále a tak dále. Po stránce textu nelze skupině Traband, respektive jejich frontmanovi Jardovi Svobodovi téměř nic vytknout.

Závěrem je dobré dodat, že kromě patnácti skladeb na albu najdete též krátký záznam vystoupení Trabandů ve foyer klubu Dobeška a videoklip ke skladbě "Černej pasažér", ve kterém si zahrál vedle všech členů kapely také herec Vladimír Javorský.

Album "Hyjé" skupiny Traband je poměrně vydařeným a pestrým počinem, který se na české hudební scéně rozhodně neztratí a vždy si najde dost a dost obdivovatelů a příznivců, takže - máte se nač těšit.

Autorem recenze je Petr Hažlinský


Zpátky na stránku s albem
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×