LIGHTBOX - Jiří Moravčík - UNI


obal alba

Spiro

Lightbox
Dostupné varianty
CD 399 Kč

Kosmopolita Peter Gabriel anglický folk nevydává. Od toho jsou tu jiní. Přesto výjimku učinil, nicméně považovat repetitivní frenetický tranz kvarteta Spiro na albu LIGHTBOX (Real World/Indies Scope, 2009, 54:45) za folk v běžném slova smyslu, to už vyžaduje hezkou dávku eufemismu. Vzdoruje totiž kategorizaci a do folkového žánru je řadí nejspíš z toho důvodu, že skupina hraje lidové nápěvy z jihozápadu Anglie, odkud pochází. „Spiro mají víc co do činění s minimalismem a taneční hudbou než s anglickou tradicí,“ uznává kytarista, bývalý pankáč Jon Hunt.

Spiro nezpívají, nesólují, nepřitahují pozornost k jednotlivým nástrojům: mandolína, kytara a housle s akordeonem srostly do homogenního zvukového masívu; znějí jako minimalistická smyčka z dílny Stevea Reicha, jako výsostný intelektuál Robert Fripp unešený procházkou venkovským sadem, a není dne, aby Spiro někdo nepřirovnal k Penguin Cafe Orchestra. Nesamuniplují, ačkoliv jsou z toho podezříváni – album v produkci Simona Emmersona (Afro Celt Sound System) natočili za čtyři dny ve studiu naživo. Smysly vybudí vnitřním pnutím, totálně vzrušivou konstrukcí, v níž melodie prostupují podivné harmonie. Rytmickou vysokorychlostní energii pak vysvětluje houslistka Jane Harbor: „Do tradiční hudby jsme absorbovali extázi elektro-taneční scény, kterou máme rádi. Není omezená lidským faktorem, se sequencery si můžete dovolit co vás napadne, ale my chtěli dokázat totéž s akustickými nástroji.“

V Japonsku studovala u proslulého učitele a houslisty Shninichi Suzukiho, doma v Oxfordu klasiku, Bartóka, Stravinského a Brittena. V mládí nedala dopustit na Beatles, v dospělosti na Philipa Glasse a detroitské techno. Její kolegové – zmíněný Hunt, akordeonista Jason Sparkes a mandolínista Alex Vann – za sebou mají rockovou i punkovou minulost. Všichni pocházejí z anglického Bristolu a navzdory šestnáctileté práci pro divadla, fi lm, televizi a dvěma albům o nich ještě vloni prakticky nikdo nevěděl. Pak se skladba Wild Heart objevila v nesmírně populárním televizním přírodovědném cyklu A Year on Exmoor, natočeném pro BBC Johnny Kingdomem, původně amatérským filmařem divoké zvěře v národním parku Exmoor, který na svou příležitost čekal dlouhých čtyřicet let. Takže ideální spojení, z něhož se pro Spiro vyklubal zájem Petera Gabriela, pozvání na festival WOMAD a do studia Real World.

Sedmnáctiskladbové album navíc neuchvátilo pouze Gabriela, patří k tomu nejpřekvapivějšímu co bylo v Anglii v letošním roce natočeno.

Moravčík Jiří

http://magazinuni.cz/hudba/recenze/spiro-lightbox/#more-2102


Zpátky na stránku s albem
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×