Domasa - Jakub Pech - Houser

fotka

Traband i tentokráte pozměnil sestavu a nástrojové obsazení. Po trio-etapě desky Přítel člověka (2007) se do kapely vrátil tubista Robert Škarda, takže spodky písní zajišťuje opět on. Harmonium, které si Trabandi tak oblíbili na minulém albu, ustoupilo dost do pozadí a hlavní slovo má teď masivní zvuk barytonové kytary.

Ačkoliv se skupina po celých patnáct let proměňuje a vyvíjí, díky konstantě v podobě frontmana Jarda Svobody si ji s žádnou jinou nespletete. Pryč jsou „historky z podsvětí“, kterými si především na albu Kolotoč (2000) získali širší posluchačstvo.

Pryč je maska balkánské dechovky; i když se teď tuba vrátila, plní spíše klasickou funkci baskytary. Ovšem díky specifické poezii a pěveckému výrazu Svobody lze Traband vnímat i přes široké stylové rozpětí kompaktně.

Na novince Domasa se kapela místy do svých nástrojů opět opřela. Zatímco intimní písně z Přítele člověka si vyžadovaly klidnější instrumentaci, album Domasa, kde se často kriticky řeže do současného stavu společnosti, by bez patřičné elektrifikace nevyznělo dostatečně úderně. Mezi dynamické vrcholy patří hned úvodní skladba „Indiáni ve městě“ nebo „Co se v mládí naučíš“. Přestože se Domasa dá označit za rockovější nahrávku, nezapomíná i na folkovou inspiraci – já třeba slyším v „Pálíš, doutnáš, nehoříš“ trochu Boba Dylana a v „Kalné řece“ špetku Johnnyho Cashe.

Jarda Svoboda má svá oblíbená témata, a tak se mu v textech některé motivy opakují – raněná zvěř („Obešel jsem horu“ a „V jejích šlépějích“ z minulé desky) dokonce prosákla až na obal, jehož je rovněž autorem. Dalším příkladem je námět „hora“, někdy v kombinaci s Mohamedem, kterážto dvojice na Domasa probleskne dvakrát. Ve výsledku je autor ovšem do svých veršů schopen vnést tolik nápadů, že (mi) tyto myšlenkové repetice vlastně nevadí.

Nahrávce sluší zvuk, který je zároveň syrový (hlavně ta zmíněná barytonová kytara) a zároveň perfektně čitelný. Velká pozornost byla věnována aranžmá, které desku šikovně pestří a nedovoluje tak ochabnutí posluchačovy pozornosti. Velmi pěknou úlohu v tom všem má rafinovaně dávkovaná trubka Jany Kaplanové (například v „Obešel jsem horu“) a rovněž pár nenápadných zacinkání jejího metalofonu.

Traband je zrovna s novým materiálem na turné. Po prvním křtu, který proběhl minulý týden v brněnské Flédě, se bude oslavovat tento čtvrtek (29.dubna) ještě v pražském Futuru.

Jakub Pech

4,5/5

http://www.houser.cz/hudba/cd/5446-cd-recenze-traband-domasa-2010-indies-scope.htm

 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×