Domasa - MARTIN VIŠŇA - visna.blog.denik.cz

fotka

Dechnobigbítové vozítko Traband se na novém albu Domasa vydává opět křičet do světa a narozdíl od předchozího Přítele člověka hned od úvodních tónů si to kodrcá přes výmoly a asfaltové záplaty, občas škrábne o zem výfukem a zní až punkově.

Už tomu bude patnáct let, co se Traband prvně objevil na pódiu, nejprve Porty a vzápětí jako support Znouzectnosti. Jisté pouto mezi Jardou Svobodou, hlavou Trabandu, a plzeňskými muzikanty tu bylo – Svobodova předchozí kapela Otcovy děti se objevila na kompilaci Znouzectnost uvádí své hosty na vlnách rádia Bla Bla Plus. A Traband navázal a přidával plyn i tunil motor. Tu country punk, tu všemožné odrůdy dechových melodií, tu také elektronika, s Přítelem člověka pak nejklidnější a nejkomornější "home music"  poloha.

Nyní si to drnčí někde mezi tím vším, přitom není Domasa nějakým miš mašem bez hlavy a paty. Právě naopak – Svoboda neztratil od posledně nic ze svého písničkářství a za produkční a také v několika skladbách instrumentální výpomoci Ondřeje Ježka vznikla kolekce dvanácti příběhů, která lahodí nejen uchu, ale i duši. Kapela se v nových písních drží nálady Přítele člověka, ovšem v některých kusech se nebojí opřít do nástrojů jako na starších počinech. Ryčné rockové songy se zpěvnými refrény tak střídají poklidnější, melancholičtější melodie. Citlivě a nenásilně. Zkrátka žádný laciný bakelit a poctivě vyrobené součástky motoru.

Na startu šesté studiové vyjížďky stojí Indiáni ve městě, rocková jízda prérií města, na kterou vznikl také velice zdařilý animovaný videoklip. Následující Pálíš, doutnáš, nehoříš, jíž vévodí foukací harmonika, by pak klidně mohla skousnout rádia, na obtíž by možná byla jen pětiminutová stopáž. Také Kantorovy varhany s venkovským motivem člověka nechtějící na onen svět a smrtky či příběh o později naplněné klukovské lásce Kalná řeka mají tendence zapadnout do zlatého fondu kapely mezi Sáru, Krysy nebo Černýho pasažéra.

Nejsvižnějším kouskem, který dává vzpomenout jak rané období kapely, tak některé písně z Kolotoče či Hyjé!, je rozpunkovělá Co se v mládí naučíš. Ta v rámci rozjívenosti disponuje i potřebnými výrazy jako hovno či prdel. Úplným opakem je pak třeba pro změnu nejkratší skladba desky – minutu a půl dlouhá Bez tíže, během níž si Svoboda zamečí mezi břehy. Závěrečná Nad Koločavou pak svojí intimností nejvíce upomíná na lyriku Přítele člověka.

Křehce začíná také třeba Zlá (sky), ale nakonec se posluchač mihne hlubokým lesem či bude balancovat na okraji skály. Takový je zkrátka Traband model 2010 – jak je zvykem, pln překvapení, která se postupně s každým dalším poslechem objevují. Mimochodem, na desce dochází i na dětskou rýmovačku Kočka leze dírou, tipněte si, v které to je písni …


Hodnocení: 8/10

MARTIN VIŠŇA 

http://visna.blog.denik.cz/c/131969/Recenze-Traband-Domasa.html
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×