Kašpárek navždy - Honza Binder - www.musiczone.cz

fotka

Od té doby, co se dramaturg Kašpárka v rohlíku, tehdy pouze dětské divadelní loutkohry, David Dvořák rozhodl s dalšími spolupracovníky rozšířit projekt o kapelu a hudební album, rodiče mají konečně alternativu k dětským hvězdám typu Maxim Turbulenc, Šmoulí super disko šou a Dádě Patrasové. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že malé děti člověk na staré desky Plastiků, Dunaje nebo Jablkoně většinou neužene. První svižná a přímočará deska "Bejbypunk" zcela jistě neohrozila mravní výchovu mládeže, ani psychický stav rodičů, což se o Šmoulých kazetách říci určitě nedalo.

Po necelých dvou letech se Kašpárek znovu dostal na scénu s albem "Kašpárek navždy". Deska není tak punkově přímočará jako předchůdce. Její široký záběr dokumentuje ostatně už úvodní funky píseň "Černá" s česky zpívající Tonyou Graves. Stejně jako většina ostatních skladeb se zlehka otírá o vážná témata, aby byla deska zajímavá i pro starší generaci.

To hned vyvolává jednu otázku, zda je "Kašpárek navždy" skutečné pro děti, nebo je pouze infantilní zábavou pro dospělé? Když jsem osmiletému chlapci – pravda, se slovníkem východoslovenského kopáče – pustil předělávku The Clash "Čůrej", začal při skladbě spontánně tančit. Jasně, Clash jsou Clash, což nic nevypovídá o autorských písničkách. Jejich oblíbenost se u dětí mění hlavně s věkem a u dospělých hraje velkou roli i styl. Každopádně se mi opět podařilo experimentálně dokázat, že se líbí.

"Kašpárek navždy" nabízí spoustu tváří. Radek Banga představuje dětem hip-hop, "Lupiči povidel" jsou pak typicky hraví Tata Bojs, elektronikou provází Honza Kalina, nechybí ani folk a samozřejmě pop-rock. Nálada alba je veselá, ale zůstává pořád u kašpárka a nepřibližuje se k mentálně opožděnému šaškovi, který se v maniakálním smíchu válí po vypolstrované místnosti. Dokáže se i zklidnit, zvážnět, zesmutnět a vždy zachovává nadhled.

Je pochopitelné, že se střídají slabší a silnější místa. Vedle zmíněných "Čůrej", "Lupiči povidel", se vyloženě povedly obě skladby od Dytrtové ("Hají", "Povídání se hvězdou"), "Počítání" s Blankou Šrůmovou, pod průměrem – rozhodně však ne hluboko – se krčí "Černá" a noční můry mám i z aktuálního singlu "Angelina Jolie", ačkoli musím přiznat, že u některých rýmů se musím smát. Žádná skladba se však přeskakovat nemusí a opravdovou sílu má album po celou svou stopáž.

 Honza Binder

http://www.musiczone.cz/recenze-2247/kasparek-v-rohliku-kasparek-navzdy
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×