Indies Scope 2009 - Juraj Cagáň - www.hudba.sk

fotka

eské nezávislé vydavateľstvo Indies Scope Records, ktoré je už dlhé roky známe svojim bohatým katalógom alternatívnej hudby, prináša pre svojich priaznivcov už niekoľko rokov tradičnú kompiláciu toho najlepšieho za predchádzajúci rok.

V novembri 2009 sme sa teda dočkali titulu 'Indies Scope 2009', ktorého majiteľom sa môžu stať aj tí, ktorí si zakúpia najnovšie číslo magazínu Nový Populár za ľudové tri eurá.

Samotné vydavateľstvo túto výberovku popisuje ako „Jídelní lístek pro gurmány a milovníky dobré hudby v roce 2009" a s týmto konštatovaním sa dá plne stotožniť.

Album otvára skladba od -123 min. 'Love and sugar', plná temperamentu a jazzrockového groovu, ktorý bol vždy pre kapelu gitaristu a speváka Zdeňka Bínu tak príznačný. Je iróniou osudu, že krátko po vydaní skvelého albumu 'Dream', z ktorého pochádza táto skladba, ohlásila kapela svoj nečakaný koniec. Nemožno si nevšimnúť, že dominanciu na kompilácii majú piesne zo spomienkového albumu na legendárneho českého pesničkára 'Ztracený ve světě - A tribute to Oldřich Janota, na ktorom sa podieľalo až 17 rôznych interpretov s vlastným hudobným pohľadom na Janotovu tvorbu. Výberovka obsahuje cover verzie od Jany Vébrovej & Ivana Achera a od formácii Tara Fuki, Traband a Minach.

Vydavateľstvo sa vo svojom katalógu môže popýšiť viacerými skupinami, ktoré majú ľudové motívy nielen v notách, ale hlavne v krvi. Do výberovej osemnástky sa z tejto špecifickej hudobnej scény dostala trojica Tomáš Kočko & Orchestr ('Kračún'), Jiří Pavlica & Hradišťan ('Dřímotěnka') a Cimbálová muzika S.Gabriela ('Čo robíš, Hanička, Hanka'). Nie veľkou zachádzkou je krátky výlet do rómskych hudobných zákutí (Braagas – 'Una tarde de verano' resp. Ida Kellarová & Jazz famelia - 'Šunes man'), či pesničky s príjemných nádychom world music (Al-Yaman – 'Si-Raa', Tim Eriksen – 'Every sound below').

Silnými miestami na platni sú dve balady – nadčasový 'Tulák' od Martina E. Kyšperského a jeho brnianskej formácie Květy a éterická 'Dřevorubecká' v podaní vsetínskych Žamboši. Špeciálnou kategóriou je „bejbypankový“ projekt Kašpárek v rohlíku (kapela a zároveň detské divadelné predstavenie) a ich 'Lupiči povidel' s neprehliadnuteľným hlasom a rukopisom Milana Caisa (Tatabojs).

Divokými a temperamentnými výčinmi obdarila kompiláciu skupina Lesní zvěř skladbou 'Dusty roads' z vynikajúceho debutového eponymného albumu, svojskou dubovou smršťou prispeli Evolution Dejavu ('Kurare'), Fru Fru pridali poetický a tak trochu strašideľný 'Tanec vlků'. Slovenskú (nielen) bluesovú scénu zastupuje nestarnúci Peter Lipa s beatlesáckou 'I saw her standing there', pochádzajúcou z albumu mapujúceho televízny hudobný cyklus 'Blues ze Staré Pekárny'.

Posledná kompilácia vydavateľstva Indies Scope Records môže byť užitočnou pomôckou pre tých, ktorí radi vyhľadávajú zaujímavé a netradičné tituly, no zároveň je aj výborným sprievodcom pre hudobných fajnšmekrov, ktorých zaujíma, čo sa aktuálne deje na českej hudobnej scéne.

 

Juraj Cagáň

http://www.hudba.sk/recenzie/2010-01-23-various-artists-indies-scope-2009
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×