Myjau - Martin Pírko - www.mix.cz

fotka

Stálice české alternativní scény, kapela Květy, vydává nové album, které bylo nahráno ve studiu Ondřeje Ježka za účasti hostující Lenky Dusilové. Myjau je bohatší, učesanější, a přitom stále typicky „květovská“ deska, jež nabízí neobvyklý pohled na běžný život.

Skupina Květy si nás naposledy pokoušela získat před rokem a půl albem Střela zastavená v jantaru, výtvorem trochu šedivým a smutným. Ovšem během pauzy přišly nové síly a nový člen – houslista Albert Novák - a celkový výraz se na nové desce posunul do optimističtějšího ladění, i když, po pravdě, pořád to není kýčovité veselí, které občas cítíme z popových vypalovaček. Květy zůstávají alternativní, jiné, nezávislé a komu se líbili předtím, tomu se budou líbit i teď. Můžete se ušklebovat nad nesmyslnými asociacemi v textech, jež se tváří, jakoby se nořily do největších hlubin každodenní reality, ovšem hravost Květům nikdo upřít nemůže.

A pod producentskou taktovkou Ondřeje Ježka si Květy hrají výborně. Zpěvák Martin Kyšperský ve výrazu vyspěl a „zmoudřel“, bubeník Aleš Pilgr přidává ve vhodných místech zvuky bubínku revolveru, kravských zvonců, klaksonu a řetězu (atd.) a Lenka Dusilová navíc dvě skladby ozdobila vokálem. V bookletu najdete spoustu nástrojů a hostů a jste v podstatě překvapení – vše tak nějak splývá s celkovým výrazem a změny poznáte až při velmi důkladném poslechu, což naznačuje, že se něco tak úplně nepovedlo. Přednost Květů – hudební experimenty – se rozpouští v moři stejnorodosti. A texty vám po chvíli (až na čestné výjimky jako Lucie) přijdou jako myšlenky doplněné do veršů vhodně se rýmujícími náhodnými ústřižky z novin.

Samo sebou můžete vše vnímat jinak, slova pro vás budou znamenat neobvykle upřímné svědectví o poezii vnitřního života a hudba vám poplyne hlavou v přirozené symbióze s vašimi vlastními myšlenkami. Květy jsou právě díky své alternativnosti velkým uměním i kýčem zároveň. Zaslouží si tím pozornost každého příznivce české hudební scény, ať už se je rozhodne milovat či nenávidět. S Myjau jakoby šli kamsi dopředu a vlastně i trochu zrádně našikmo.

Martin Pírko
Hodnocení MIXu: 7/10
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×