Myjau - Juraj Cagáň - hudba.sk

fotka

Kapela Květy z Brna si svojim doterajším dlhoročným pôsobením na hudobnom poli vytvorila silné a rešpektované meno a zároveň si tým na seba uplietla bič pred vydaním aktuálneho albumu 'Myjau', od ktorého sa očakávalo minimálne toľko dobrodružstva a invencie ako od predchádzajúcej dosky 'Střela zastavená v jantaru' (2008).

Kapelu aj naďalej drží pod svojimi ochrannými krídlami nezávislé vydavateľstvo Indies Scope Records, o ktorom je známe, že slobodu a autenticitu umelcov si váži nadovšetko.

Brnianska štvorica Martin E. Kyšperský (gitara, spev), Aleš Pilgr (bicie, perkusie), Ondřej Čech (basa) a Albert Novák (husle) sa tentokrát rozhodla nahrať platňu v štúdiu Jámor Ondřeja Ježka, pána, ktorý má za sebou nejedno skvele nahraté a zmastrované dielo. A 'Myjau' sa zaradilo medzi ne.

Květy majú vo zvyku svoje koncerty nazvučovať skladbou 'All along the watchtower' a v tejto súvislosti môže nejednému poslucháčovi pripadať úvodná skladba 'Psí hvězda' ako pocta Bobovi Dylanovi, v ktorej sa ale nezaprú aranžmány Květov v celej svoje kráse a originalite. Bubeník, perkusionista a multihudobník Aleš Pilgr dáva kapele jasnú pečať svojimi netradičnými rytmami a zvukmi, ktoré pochádzajú z vecí, ktoré by ste asi tak ľahko v iných kapelách nenašli (bubienok revolveru, klaksón, kovová reťaz...).

'Myjau' sa proti predchádzajúcim albumom Květov vyznačuje výrazným rockovým drajvom. Ten sa prejavuje tak v rýchlych veciach akou je napríklad titulná 'Psí hvězda', skvele vyprodukovaná a vygradovaná 'Metrem' so silným refrénom („Je to dlouhý tunel tmou“) alebo rytmicky hravé 'Měsíční světlo' a 'Balón', no nemenej výrazný drajv majú v sebe aj expresívne balady s tradične výbornými Martinovými textami. Príkladom je 'Lucie' („ty víš, jak moc mi chybíš, že ty vlasy, co najdu v posteli, přivážu k lampě“) a 'S kokrháním psů' („nechám tu dvůr, kde mně mlátil otec - uhoníš svý srdce chlastem a spadne klec, dalekohled, kterým hlídal noční nebe, sbírku pivních tácků a mastnej hřeben“).

Špeciálnu zmienku si zaslúži track. č. 2 'Tulák', drsná rocková výpoveď o živote človeka, ktorého nebaví len tak existovať na jednom mieste („být zase tulák, tak nevím, co je to trčet na jednom místě prašivým už devátý léto“). Táto skladba je nielen geniálne napísaná, no zároveň aj skvele zaranžovaná s mrazivými huslovými riffmi Alberta Nováka. Za takýto song by sa nemusel hanbiť ani spomínaný Dylan.

Pre skalných priaznivcov nechýbajú tradičné „květovské“ zvukomalebné plochy, medzi ktoré patrí zábavný song o problémoch speváka Láďu Kerndla s krtkami ('Když L.Kerndl zpíval na lodi'), na aranžmány chudobná, no na city bohatá a internetová 'S notebookem na klíně' („kdo odvede mé jedničky a nuly do bezpečí?...když jenom já vím, že mezi nimi čekáš i ty“) a 'Na balkóně zpívá pták' s jemným vokálom Lenky Dusilovej. Špeciálnou skladbou z tejto kategórie je smutná vianočná balada 'Vánoce bláto smetí', ktorá ja popri tom, čo nám pchajú do hláv v hypermarketoch a na každom kroku pohladením duše a smútkom, ktorý človeku robí dobre („To už jsou Vánoce, to ani není možný, doufal jsem, že svátky budou něčím zvláštní...jenom já zůstal jsem sám jak v plotě vůl..a vůbec nevím, komu zavolám..“).

Album uzatvára blue-grassovská 'Dokud běžíš', ktorej hudobný motív pochádza z dielne Aleša Pilgra, ostatné skladby skomponoval a skvele otextoval Martin E. Kyšperský. Květy spáchali výborný album zabalený do invenčného bookletu.

 Juraj Cagáň

http://www.hudba.sk/recenzie/2009-12-03-kvety-myjau-hudba-sk
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×