Koleda - Karel Souček - www.golias.cz

fotka

Nadešel čas adventní a vánoční a obchody se začínají naplňovat deskami s koledami a jinými vánočními písněmi. Jen minimum jich ale stojí za pozornost. Tu si samozřejmě zaslouží hlavně ty, které přinášejí něco nového. Mezi ně bezesporu patří album Tomáše Kočka a Orchestru s názvem Koleda.
    Ten se při jejich zpracování nehrnul do dnes tak populárních modernizací, komerčních pozlátek a úprav v rockovém, jazzovém či folkovém stylu. Naopak se s velkou pokorou, ale zároveň i nápaditostí snažil podtrhnout jejich původní duchovní rozměr a vyznění. Alespoň na chvíli a hodně intenzivně tak posluchače přenese do doby, kdy tyto svátky nebyly o drahých dárcích, stresu, nervozitě a chvatu.
    Album obsahuje vánoční písně notoricky známé, ale originálně zpracované (Den přeslavný, Byla cesta ušlapaná, Pásli ovce Valaši, Rozjímejte), neprávem polozapomenuté (Tak sem sobě, Co nam ty daš, Ondrašku s Juraškem) i Kočkovy autorské (Kračún, Hej, Koleda!). Záběr jejich vzniku je široký, pocházejí z Horňácka, Valašska, Ostravice i Lašska.
    Tomáš Kočko k jejich úpravám přistupoval střídmě, s výše zmíněnou pokorou, což mu ale nebránilo ve velice svobodných a pestrých aranžích. Například ve skladbě Kračún dostává prostor osm nástrojů a čtrnáctičlenný sbor. Různé flétny jsou funkčně a libozvučně poskládány s houslemi, cimbálem, kontrabasem, kytarou či bubínky.
   Stejně nápaditě pracuje s vnitřní strukturou a gradací skladeb. Většinou začínají jemně, decentně, ale brzy se otevírají a rozkvétají v košaté, barevné písničky. Kromě mnoha instrumentů mu v tom pomáhají výborně sladěné vokály Tomáše Kočka, Kamila Tománka, Libuše Černé a Heleny Macháčkové nebo sbory, včetně dětského DFS Ostravička. Neslouží, jak tomu často bývá, k doslazení koled či dojmutí posluchačů, ale Kočkovi je rovnocenným partnerem.
    Na albu se střídají temperamentnější písně (Kračún, Den přeslavný, Co nam ty daš, Hej koleda!) s těmi jemnějšími, křehčími (Byla cesta, Co zpíval Josef, Teče vodička, Rozjímejte). I ty komornější však vyzařují velkou sílu a energii a navíc všechny spojuje Kočkův citlivý zpěv. Je proměnlivý, od šepotu se pohybuje až k veselému halekání a každé skladbě dá přesně to, co vyžaduje. A dalším velkým kladem je, že nezapomněl ani na humor.
    Limitovaná edice CD je navíc vyšperkována rozkládacím betlémem v podobě leporela, který se nachází uvnitř digipacku. Pádný důvod nechat tentokrát Nero odpočívat. A vůbec, tato nahrávka letos mnoha lidem určitě zpříjemní Vánoce. V obchodních centrech ji ale neuslyšíte, k nákupům rozhodně nevybízí.

Hodnocení: 5 hvězdiček – návrat ke kořenům Vánoc

Karel Souček

www.golias.cz
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×