Studánko rubínko - Klára Majtánová - www.musiczone.cz

fotka

Napsat recenzi na album písniček pro děti pro mě byla vážně velká recenzentská výzva. Dětství dávno v trapu a vlastní děti někde v daleké budoucnosti, zkrátka jsem na to ideální člověk. Kvalitních a inteligentních desek pro nejmladší hudební posluchačstvo se poslední dobou objevuje celkem dost. Jen namátkou album určené dětem vydali třeba Radůza, Sestry Steinovy, nezapomeňme ani na Kašpárka v rohlíku nebo Autopohádky Chinasek. Všechny tyto počiny mají za cíl své posluchače hlavně pobavit. Pavlicovo "Studánko rubínko" je ale spíše didaktivního rázu.

Album volně navazuje na předchozí dětskou desku "Hrajeme si u maminky". Opět vzniklo na základě knihy Jiřiny Rákosníkové, která vybrala lidové texty i básně známých autorů (Halas, Skácel) s jarní tématikou. Myslím, že pro děti předškolního a mladšího školního věku, je tahle deska docela složitá. I já jsem měla problém udržet pozornost po celých šedesát minut a některé písničky jsem začala lépe chápat až tak na druhý třetí poslech. Což teprve pětiletý prcek. A jestliže na předchozí desce bylo dost notoricky známých popěvků typu "Prší, prší", zde najdete texty převážně neznámé. Desku bych proto doporučila rodičům a učitelům, kteří mohou vybrat jednotlivé písničky a s nimi pak dále pracovat. Nicméně i takových intelektuálních děl je třeba, děcka se potřebují nejen vyřádit, ale občas i zklidnit a zamyslet se.

Abych zde neprezentovala jen vlastní, v oblasti dětské hudby zcela nefundovaný názor, zapůjčila jsem "Studánku rubínku" své mamince-učitelce, aby ji vyzkoušela na dětech. Deska se setkala s velmi kladným ohlasem u učitelky hudební výchovy, která ji ihned zařadila do svých hodin a některé písně dokonce hodlá zařadit do repertoáru školního sboru. A abych nezapomněla – dětem se to taky líbilo.

 Klára Majtánová

6/7

http://www.musiczone.cz/recenze-2215/jiri-pavlica-a-hradistan-studanko-rubinko
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×