Kašpárek navždy - Milan Šefl - www.rozhlas.cz

fotka

Kam dočůrá kašpárek

Když před více než dvěma lety návštěvníci loutkohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích prvně spatřili dětský kabaret Kašpárek v rohlíku, určitě netušili, že se stali svědky zrodu fenoménu, který uhlazený styl české písničky pro děti obratem napadne virem "bejbypanku".

Skladby, pro které jejich tvůrci vedení režisérem a textařem Davidem Dvořákem vymysleli zmíněné a dosti přiléhavé stylové označení, zaznamenaly v divadle tak výrazný úspěch, že se nakonec ocitly na stejnojmenném albu, kde se jich vedle malých i velkých herců ujala i zvučná jména české pop-rockové scény David Koller, Jarda Svoboda z Trabandu nebo Márdi ze skupiny Vypsaná fiXa. Tak vzniklo volné koncertní seskupení Kašpárek v rohlíku, schopné přilákat do svého šapitó desítky nadšených dětských fanoušků s pečlivě připravenými molitanovými "číry" na hlavách, ale i jejich stejně dobře naladěné rodiče.

Víte, co je to Kašpárek v rohlíku? Projekt pro děti i jejich rodiče. Sešlo se v něm plno hudebníků, herců, a když se sejdou, nemůžete čekat nic jiného než kopec legrace.

Punková kapela pro nejmenší vydala letos před prázdninami další desku Kašpárek navždy (Indies Scope) a je velmi potěšitelné, že většina ze 14 novinek je přinejmenším stejně vydařená jako starší kousky o duchu Smrdílovi, škrtící barbíně nebo unudlaných andělech. Rozpustilosti se tu znovu meze nekladou, což avizuje už obal "cédesky" skrývající sice klasický CD nosič, ale tvářící se jako vinylové elpíčko. Stylově je nahrávka rozmáchlejší než první album - otevírá ho "výchovná" funky Černá, kterou v půvabně rozvrkočené češtině nazpívala Tonya Graves z Monkey Business, a vedle převládajícího rockového nápřahu se posluchači potkají i s hiphopem Gipsyho, folkrockem Lenky Dusilové či s názvuky ska v Písni o ničem showmana Sta zvířat Jana Kaliny.

Ústředními interprety jsou ale tentokrát Milan Cais z Tata Bojs a Márdi, kteří se za přispění jedinečného dětského sboru ujali dvou nejvýraznějších písní: Cais si vychutnal vypalovačku o "naší nové učitelce Angelině Jolie" a Márdi album korunoval coververzí hitu punkových "kolegů" z Clash - Should I Stay Or Should I Go se zde ovšem jmenuje Čůrej sem a čůrej tam...
 
O tom, jestli je možné děti vychovávat punkem a jak dlouho lze udržet nevýdělečný projekt, který žije především z nadšení dětí a jeho tvůrců, mluvila Zuzana Vlčková s Ondřejem Pečenkou z hudebního uskupení Kašpárek v rohlíku.

Chytré písničky s vynikajícími texty, originální poetika, nepřeslechnutelné nasazení dětí i muzikantů. Zbývá jen opatřit Kašpárka doporučením ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Milan Šefl

http://www.rozhlas.cz/kultura/hudba/_zprava/645076




Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×