Kašparek navždy - Karel Souček - www.golias.cz

fotka

Po minulé recenzi Uhlířova a Svěrákova dvojCD Takovej ten, s takovou tou... zůstaňme ještě chvíli u písniček pro děti. Právě na ně má „spadeno“ také album Kašpárek navždy. A když už se nám to tak pěkně sešlo, proč se nepustit do srovnání obou nahrávek.
    Obě jsou velice melodické, rytmicky chytlavé, nepodbízivé, v textech chytré a nápadité. A také hravé, bezprostřední a spontánní, o což se z velké části postarali dětští zpěváčci. První deska je taková mile hezky česká, hodná a laskavá (bez ironie), druhá špinavější, zlobivější a barevnější.
    Z toho plyne ten nejzásadnější rozdíl. Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka si rodiče rádi poslechnou společně s dětmi, obě skupiny budou nadšeny, ale sami dospělí by si desku zřejmě nepořídili. To ke Kašpárkovi rodiče své potomky ani nepotřebují, určitě na něm budou ulítávat i bezdětní čtyřicátníci.
     Kašpárek navždy navazuje na jihočeské divadelní představení Kašpárek v rohlíku a úspěšnou, dva roky starou nahrávku Bejbypank. Pestrost novému albu zajišťuje hvězdná sestava skladatelů, textařů, instrumentalistů a zpěváků, kteří se ve svých domovských formacích pohybují od folku k funky, od hip-hopu ke ska. Jen namátkou Márdi (vypsaná fiXa), Milan Cais (Tata Bojs), Radek Banga (Gipsy.cz), Tonya Graves (Monkey Business), Jan Kalina (Sto zvířat), Lenka Dusilová nebo David Koller.
    Zastoupení hudebních stylů a tím i nálad je opravdu pestré. Melodický hip-hop (Hop, hop), folková ukolébavka (Hají), funky (Černá), rocková vypalovačka (Vláček), punková klasika (Čůrej!), výtečná rocková balada (Panenka na kraji nebe), folk (Povídání s hvězdou), houpavé ska (Píseň o ničem), rytmická hitovka (Angelina Jolie) či folk rock (Tančící polárník).
    S nápaditými melodiemi korespondují i inteligentní texty plné fantazie, poetických i ulítlých obrazů a krátkých příběhů. Dokáží rozesmát i dojmout. Jsou o všetečných, zvídavých, zdravě zlobivých dětech, které by občas neškodilo na chvíli vypnout. Pořád se na něco vyptávají, čůrají sem, čůrají tam, loupí bez zábrany (povidla). Někdy se texty dotknou i závažnějších témat (rasismus, lhostejnost), ale vždy lehce, jemně a bez moralizování.
    Pochvalu si zaslouží i vizuální stránka alba. CD je umístěno do obalu formátu dřívější LP desky a do velkého a rozsáhlého bookletu se tak mohla vejít nejen všechna jména zúčastněných umělců, ale také texty, notové zápisy, bejbypankáčské samolepky a hodně vtipné ilustrace Matěje Němečka. Na této desce do sebe prostě všechno dokonale zapadlo.

Hodnocení: 5 hvězdiček – deska, kterou si děti zaslouží
Karel Souček

www.golias.cz
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×