Lesní zvěř - Juraj Cagaň - Hudba.sk

fotka

Spoza rieky Moravy pred pár dňami zavanul nový svieži vietor a prispela k tomu formácia Lesní zvěř, ktorá v tomto roku vydala debutový eponymný album, ktorým mapuje osem rokov svojej doterajšej existencie.

Netreba sa nechať zmiasť, za divoko znejúcou značkou Lesní zvěř sa neukrýva žiadny zbesilý nárez, práve naopak, pri počúvaní ich debutu, ktorý pod svoje krídla prichýlilo vydavateľstvo Indies Scope Records, sa vnárate do harmonických a ušľachtilých ambientných nálad balansujúcich na pomedzí temperamentného a komorného jazzu, s jemnými príchuťami elektroniky a gitarovej alternatívy.

Kapela v zložení Jiří Hladil (klávesy), Martin Čech (bicie), Miloš Rejsek (spev) a Marek Styer (trúbka) si k nahrávaniu prizvala za producenta gitaritu Tata bojs Dušana Neuwertha (na albume nahrával aj gitaru a basgitaru), o záverečný mastering sa postaral majiteľ renomovaného štúdia Jámor Ondřej Ježek a určite aj jeho zásluhou ma album brilantný, kryštalicky čistý zvuk a to aj napriek tomu, že bol nahrávaný v domácich štúdiách či rôznych bizarných priestoroch (napr. zasadačka obecného úradu v Kozojidkách).

V otváracej ambientnej skladbe '21st' spieva Miloš dobrou angličtinou o blues 21. storočia, "21st century blues...the same old blues you cannot refuse" a je to na úvod platne prvý, no nie posledný signál, že kapela svojej pesničky cíti tak ako bluesmeni cítia svoje trojakordové náreky a že pre Lesní zvěř je celok nadradený nad individualitou. Na vlne ambientu a downtempa sa nesú viaceré skladby ('Simplicity', 'Voda', 'Hostýn'), pričom lahôdkou z tohto hudobného súdka je track č. 3 'Frank Frank', v ktorom k celkovému príjemnému feelingu prispeli popri Styerovej trúbke aj členovia Horňáckej muziky Petra Mičky, ktorých husle, viola a basa zanechali svoju pečať vo viacerých skladbách ('Hostýn', 'Turzovka', 'Dusty Roads').

No tento album nie je len o zasnených pesničkách, ktoré by ste si vychutnávali v pohodlí mäkkej pohovky. Lesní zveř za použitia tých istých nástrojov prináša aj pozoruhodný akustický drum’n bass ('Dusty Roads', 'Gotcha'), ktorý je ale na rozdiel od elektronickej „konkurencie“ farbistý, živý a autentický, a to najmä vďaka skvelým inštrumentálnym výkonom zúčastnených hudobníkov. Na poli filmovej muziky by sa nestratila 'Turzovka', ktorá aj bez slov dokáže vyrozprávať príbeh krvilačnej grófky Báthoryčky.

Lesní zvěř popiera a rúca bariéry, ktoré do hudby s veľkým H určite nepatria. Mnoho rokov dozadu spieval Chris Rea o "Ceste do pekla", no nielen pesnička 'Sun', ale aj celý album, naviguje poslucháčov presne opačným smerom.

 

Juraj Cagaň

http://www.hudba.sk/recenzie/2009-09-30-lesni-zver-lesni-zver-hudba-sk
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×