Lesní zvěř - Marcela Hladká - rock.cz

fotka

Osm let Lesní zvěři trvalo než vydalo debutovou desku. Vzhledem k jejich talentu jde o nepřirozeně dlouhou dobu. Nakonec se role vydavatele ujali, jak jinak, v Indies Scope. Kapela sama svoji tvorbu charakterizuje jako nu – jazz, což je při jejich stylovém rozpětí v podstatě jen marginální informace.

Spíše se v souvislosti s nu – jazzem dá hovořit o základním stavebním kamenu skupiny. Devět skladeb na nahrávce totiž přináší především mix mnoha hudebních žánrů: již zmiňovaný nu – jazz, acid jazz, trip – hop, horňáckou cimbálovku, ale i popovou jednoduchost. Otevírací 21ST je jako vystřižená z bristolských luhů a hájů, jen v drobet pomalejším tempu. Dusty Roads šlape na paty domácím 100°C, Frank Frank s hostujícím trumpetistou Markem Steyerem by zapadla do raných filmů Jima Jarmusche. Singlovou Gotcha táhnou rozjařené klávesy Jiřího Hradila, zatímco po ní následující Turzovka uzemní posluchače apokalyptickou atmosférou. Lesní zvěř chápou hudbu jako prostor absolutní svobody bez jakýchkoliv kompromisů. Budiž toho důkazem i poslední dvě skladby alba: Voda a Hostýn. Obě písně blížící se deseti minutám zní na první poslech jako volná improvizace, ovšem na napodruhé se skladeb vylíhnout smysluplné kombinace mnoha hudebních žánrů. Zejména závěrečná píseň Hostýn udivuje nečekaným spojením zvuku skupiny a Horňácké muziky Petra Mičky. Ta se na debutu skupiny nestává pouhým exotickým hostem, nýbrž je plnohodnotným partnerem samotné kapele (kromě Hostýnu zní Horňácká muzika i v Frank Frank, Dusty Roads a Turzovce).


Lesní zvěr na svém debutu zachytila mnoho hudebních poloh a nálad. Co často pod snahou „žánrové pestrosti“ končí jako křečovitá snaha o originalitu, je v podání Lesní zvěře až nečekaně kompaktní dílo. Jednotlivé polohy alba, zdánlivě heterogenní, skrývají pro vnímavé posluchače dobře fungující celek. Ačkoli nejsem příznivcem unáhlených rozhodnutí, je zřejmě na místě konstatovat, že tahle deska bude jednou z událostí tuzemské hudební scény letošního roku.

Marcela Hladká

http://www.rock.cz/posts/171-lesni-zver-po-osmi-letech-na-cd
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×