Tell No Lies - Michal Pařízek - www.freemusic.cz

fotka


Druhé album dvojice Justin Adams a Juldeh Camara je jednou z nejlepších ukázek euro-africké fůze. Tradice africké hudby, punku a rocku se zde snoubí dokonale a naprosto přirozeně. Autoři své výtečné album představí v ČR hned na dvou koncertech.

Justin Adams je nejenom jeden z nejosobitějších kytaristů současnosti, ale hlavně zárukou skutečné kvality. Punkové mládí záhy vyměnil za nejrůznější experimenty s world music. Spolu s Jah Wobblem a jeho Invaders of Heart razil začátkem devadesátých let cestu etnické hudbě k rocku, jeho produkce udělala z drsných nomádů Tinariwen světové hvězdy a stál také u pravděpodobně nejlepších alb Roberta Planta od rozpadu Led Zeppelin. S Juldehem Camarou nahrává od roku 2007 a jejich debut dostal rovnou cenu BBC World Music Awards. Novinka Tell No Lies jejich kvality jen potvrzuje.

Skutečně zde nejde o žádné umělé roubování, ale naprostý originál, který vede blues a potažmo rock nazpátek k jejich africkým kořenům a tamní hudbu rovnou do třetího tisíciletí. Adams, Camara a jejich kumpán Salah Dawson Miller, který hraje na rozličné perkuse, jakoby spolu hráli odjakživa. Hned úvodní Sahara nabízí dokonalý derivát všech stylů, divoké rytmy perkusí podbarvují temné tóny Camarových houslí ritti a celou skladbu žene kupředu famózní Adamsova kytara. Hraje sice v arabských tóninách, ale řízně a ostře. Nad vším se vznáší skvělý Camarův zpěv s plamennými texty. Nápovědu nepotřebuje nikdo, jde o chytlavou taneční skladbu v rychlém tempu a s tvrdým rytmem.

V podobném duchu se pokračuje i nadále, druhá Tonio Yima nabízí ke všemu již zmíněnému ještě klasické africké sborové odpovídačky a třetí Kele Kele jasným sloganem v refrénu říká, o co autorům jde. “No passport No visa”, přesně tak, tahle hudba je skutečně nad všemi hranicemi a omezeními, na své si přijde snad každý. Následující Fulani Coochie Man již svým názvem uvozuje bluesovou náladu, kterou ale Camarův zpěv a ritti zasazují místo do Mississippi na africkou poušť. Vrací ho tam odkud kdysi vzešlo, ovšem náležitě poučené a s tvrdým moderním zvukem. Podrobně by se ale dalo psát o všech skladbách alba, každá je svým způsobem unikátní. Na Tell No Lies slabá místa nejsou.

Tím možná vůbec nejzásadnějším, co lze na druhé desce pánů Adamse a Camary najít je fakt, že z ní nikdo nevyčnívá. Jistě, evropské uši naprosto nutně hledají (a vždy naleznou) známé tóny elektrické kytary, ale ta má naprosto stejnou volnost jako Camarovy ritti nebo Millerovi perkuse. Sebejistota, dokonalá vyváženost a naprostá svoboda z alba doslova čiší. A živě to bude jistě ještě lepší. Ve čtvrtek 25. června se o tom můžete přesvědčit v Ústí nad Labem, o den později pak na Respect Festivalu na pražské Štvanici.

85 %

Michal Pařízek

http://www.freemusic.cz/clanky/6773-justin-adams-a-juldeh-camara-tell-no-lies.html
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×