Malá Černá Domů - Roman Zelenák - www.kult.cz

fotka

Tuzemská pláž Tria de Janeiro
Jak se kriticky postavit k debutu sympatické kapely, která navíc pro mě jako příznivce tohoto žánru umně a vtipně ve své muzice využívá prvky latiny? Složil jsem recenzentský slib objektivnosti a nepředpojatosti, tedy ve jménu Černého a Rejžka musím pokračovat. Snad mi to těch šest lidí z Tria de Janeira odpustí.

Základní pravidla korektní recenze jsou: nástin východisek, přehled žánru a přínos nového subjektu či případné překročení hranic, sumarizace přínosů, nápadů, proher, zvuková stránka věci, grafické pojetí, vyhodnocení a závěr (případně odkaz na ty, kdo to dávno dělají lépe).

Východiska

Tuzemská jazzová scéna jde posledních pár let nahoru. S radostí to pozoruji a pokud mohu, chodím. V Brně máme alespoň tu Pekárnu, Desert, je tu Trojka, Zemanova kavárna a sem tam něco v Semilasse a na Flédě. Za těch pár let, co existuje, si už vydobyl dobré jméno Jazzfest i Latinfest. Není to ideální, hlavně není stálá jazzová scéna a chybí podpora města, ale jazz a latina se tu hraje, čím dál lépe a pro větší publikum, které to dokáže ocenit. Trio je sice z Litomyšle, v Brně ovšem hrají a prý rádi. Pro kapelu byla jistě důležitá výhra v soutěži talentů na festivalu Colours of Ostrava. Bez těch peněz to přece jen nejde.

Přehled žánru a přínos nového subjektu či případné překročení hranic

Poté, co se před asi deseti lety latina stala hlavní výživnou injekcí jakési nové vlny, která proběhla celým muzikantským světem, se ponenáhlu přelila i k nám a latinou načichlé projekty se rodily jako nové míchané nápoje obsahující bílý rum. V Brně jsme měli Samambu a kdo ji neslyšel, může jen litovat. Jiří Levíček študýruje na jazzmena v Americe, takže je teoreticky prostor pro další. Trio de Janeiro na to rozhodně má. Muzikantsky není co vytknout a také ten svižný moderní beat a break beat rytmiky už při úvodní skladbě vyvolává slastné mrazení.

Sumarizace přínosů, nápadů, proher
Takže všechno v pořádku? Ono totiž i když su z toho Brna z tej Moravy, vždycky jsem trochu ostražitý, když někdo používá folklórní prvky mimo folklór. Tady se tak děje na vícero místech a prvotní nápad – dokázat posluchačům, že ta samba je vlastně také taková lidovka, jen z jiného světadílu, a že všude lidé používají rytmy a zpěv k jedinému účelu – projevit radost ze života, je vlastně fajn a oprávněná licence (i když ne úplně nová). Proč ne, jen je to trochu roztříštěné. Takovýchto písní je na desce třetina, jiné s „normálními“ texty a další tracky zvukově více experimentují. Není to jednoduché – příležitost vydat desku vždy svádí k pokušení předvést všechno, co umíme. Ve „vyspělých západních demokraciích“ v tomto momentu dostane začínající kapelu na starosti zkušený producent (nebo si jej sami vyberou) a ten může pomoci v mnohém. Například rozpoznat, v čem jsou dotyční nejsilnější a co nového mohou na přeplněný trh přinést ve zvuku nebo v aranži. Na obalu desky je napsáno: produkce Trio de Janeiro. Bohužel.

Zvuková stránka věci
Přitom zvuk je na Malé Černé Domů (tak se deska skutečně jmenuje) tou nejpozoruhodnější složkou. Je vidět, že si s tím v Indies vyhráli. Závěrečná vtipná zvuková skrumáž je toho důkazem.

Grafické pojetí

Jemně oranžově proužkovaný, stylový obal s logotypem názvu kapely svádí k pokračování nápadů v bookletu – tam však jsou jen fotky jednotlivých protagonistů. Sice pěkně oblečených a nasvícených, každý se ilustračně drží svého nástroje, ale je to odjinud. A co texty a více info o kapele, která je (pro mě) úplně nová?

Vyhodnocení a závěr

Muzikanti to umí zmáčknout, Veronika Bartošová zpívá výborně, všichni tlačí na pilu, jak jen možno. A v tom to právě je. Latina (a muzika obecně) není jen juchání a vysilující karneval, ale i nádherná melodika, jemnost šeptaných slabik a šustění perkusí na noční pláži. Trio De Janeiro natočilo slibnou debutovou desku a já se budu těšit na další počiny. Snažím se napsat smířlivou poslední větu. To Rejžek by si s tím nehrál a ironicky by vypálil: „Zatím to ještě není Copacabana, spíš ten Prigl.“

Roman Zelenák

http://www.kult.cz/divadlo-kino-hudba/hudba-kluby/detail/205335
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×