To be Touched - Tomáš Polívka - Týden

fotkaLiam Ó Maonlaí spoléhá na náhodné doteky inspirace


Irský zpěvák Liam Ó Maonlaí.Irský zpěvák Liam Ó Maonlaí se v Česku zviditelnil díky společným koncertům s Markétou Irglovou. Jeho druhé sólové album To Be Touched těší poklidnými písničkovými meditacemi.

V Irsku je Liam Ó Maonlaí považován za celebritu. I naši příznivci kytarovek ho znají především jako frontmana úspěšné soul-rockové kapely Hothouse Flowers, se kterou Maonlaí vydal od roku 1989 pět řadových alb a další živé, „raritní" a kompilační desky. Hraje ve filmech, maluje obrazy. První sólové album nazvané Rian natočil v roce 2005 a krom koncertů s Hothouse Flowers vyrážel na turné i jako sólový interpret.

Kouzlo nepřipraveného

„Předem jsem měl napsané tři písně. (...) Ty ostatní se zrodily přesně tak, jak je slyšíte. V potemnělém studiu při zapnutém nahrávání. Nadechl jsem se a skočil do neznáma," popisuje Liam okolnosti vzniku To Be Touched. Název desky dává dokonalý smysl. Čekání na dotek.

Spoléhání na štěstí, talent, náhodné střípky nápadů a nevyzpytatelné Múzy Maonlaímu vyšlo. Přes nepřipravenost nahrávání neobsahuje deska žádné nudné litanie ani nesourodé útržky improvizace hudby i textů, ale většinou skladby, ve kterých by posluchač tušil spíše promyšlené rozvíjení nálady a přípravu. Klavírní motivy vyvstávají stejně přirozeně a „písničkově" jako pásma volných veršů a vůbec nevadí, že se v různých skladbách opakují podobné vzorce. Dojmem prvoplánové (nikoliv špatné!) improvizace působí snad pouze Mimi Dreaming Song, vystavěná na zvuku afrického „drnkátka" mbira a „etnickém vokálním feelingu".

Vedle klavírních meditací se zpěvy si Liam zahrál i chytlavou lidovku Siobhán Ní Dhuibhir (neboli Susy McGuire), známou například v podání Clannad či Alana Stivella. Písnička sice z alba vyčnívá odlišnou náladou i strukturou, ale vůbec neruší celkové vyznění.

Prostota nade vše

Album se natáčelo v českém studiu Sono a většinu písní spolu s Liamem produkovali Glen Hansard a Markéta Irglová. Spolupráci domluvili během turné, na které dvojice Liama přizvala. Produkční zásahy Hansarda a Irglové však byly nenápadné, muzikanti citlivě zachovali aranžérskou střídmost. Zpěv a klavír protagonisty jen občas doplňují drobné koloratury dalších hlasů (Irglová se zapojila do tří písní, Hansard do jedné), kontrabas nebo jemné perkuse.
Právě ona zvuková průzračnost vyvažuje romantické zanícení hlasu i textů („ó být tak dotčen rukou noci/ó být tak dotčen andělem spícím po tvém boku..."), díky ní nepřechází teskná romantika v patos. Po písních Liama Ó Maonlaího zůstává ve vzduchu oslava ticha, pokorná hudba pro snivce.

Autor: Tomáš S. Polívka

http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/hudba/liam-o-maonlai-spoleha-na-nahodne-doteky-inspirace_130889.html
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×