Lesní zvěř - Kristýna Chmelíková - MF Dnes

fotka

Debutu Lesní zvěře koncertní energie zůstala

Skoro devět let trvalo, než se brněnskému triu Lesní zvěř povedlo natočit desku. Mezitím si kapela, kombinující živý drum'n' bass s jazzem a psychedelií, nabírala fanoušky energickými koncerty. Na eponymním debutu se formaci, u jejíhož zrodu stál i exministr Ondřej Liška, povedlo koncertní trans zachovat.

Album, které vyjde 26. června u Indies Scope Records, dostalo do vínku dobrý zvuk i netradiční nápady, kdy se kapele do jediné skladby daří vecpat divoké elektro, popové refrény i ozvuky lidovky, aniž by to působilo uměle.

Muzikantskou sílu tria Jura Hradil (klavír, hammondky), Miloš Rejsek (vokály) a Martin Čech (bicí, perkuse) a hostujících trumpetistů Marka Steyera a Tomáše Pavla se producentovi Dušanu Neuwerthovi podařilo vměstnat do příjemné letní desky s chytlavými melodiemi, která ale díky svým chytrým kompozicím neomrzí ani na další poslech.

Lesní zvěř má netradičně rozdělené role - zpěvák tu není frontmanem, který by ze skladeb vyčníval, naopak nástroje všech jsou rovnocenné. Na desce se písně pomalé i rychlé, „hitovky“ i instrumentálky střídají tak šikovně, že působí jako podařený celek. Jako soundtrack k nezávislé road movie s rozjetým začátkem, komplikacemi uprostřed i spokojeným „dojezdem“. Písničkovost skladeb na desce vyzní ještě silněji než naživo a upomíná na další brněnskou skupinu Swordfishtrombones, jejíž některé členy (a producenta desky) oba projekty sdílí. Ať už je to otvírací píseň s hitovým potenciálem 21st, v níž Rejsek do pianového jazzu a drum'n'bassových beatů svým odsekáváním připomínajícím slam poetry soupeří o pozornost s trumpetou, divoká dvojka Dusty Roads nebo Gotcha s výrazným pianem a „videohrovým“ tempem.

Rozjímavost skladeb jako Voda naopak náladou připomene žánrově spřízněné, ač o poznání slavnější Cinematic Orchestra, jimž před třemi lety Lesní zvěř předskakovala. A závěrečná Hostýn nabídne po té rychlé jízdě zchlazení, kdy se jemné downtempo překlopí do lehce halucinogenní lidovky. Road trip je šťastně u konce.

 * KRISTÝNA CHMELÍKOVÁ

19. června 2009 0:00

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=142&r=mfjiznimorava&c=1210515
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×