Evolution - Karel Souček - www.golias.cz

fotka

Na rytmu postavená hudba působí v dnešní záplavě co nejchytlavějších melodií velice osvěžujícím dojmem. Zvláště, když se jedná o pestré a nápadité rytmy z celého světa, zahrané navíc talentovanými muzikanty se strhujícím nasazením a energií. Právě to je případ severomoravské kapely Evolution Dejavu a jejich debutového alba Evolution.
    Šestičlenná skupina ve své produkci mistrně kombinuje world music s taneční hudbou, undergroundem a industriálem. Posluchače tak zve především do dalekých afrických a arabských oblastí a přitom tak trochu zůstává doma.
    Atmosféru úvodní skladby Baraka navozuje didgeridoo Petra Bartoše, k němuž se přidávají další akustické i elektrické nástroje. Výsledkem pak je hypnotický, uhrančivý rytmus. Ten kromě nástrojů vytváří nápaditý DJ a společně s výrazným vokálem vzniká velice působivá, strhující, našlápnutá taneční hudba s exotickými motivy. Vše vyznívá radostně, sugestivně, svobodně a zároveň po hudební stránce sevřeně.
    Do světa šamanů a jejich kouzel směřuje následná Comunity Power, zklidnění přináší pomalejší Radical Freedom v reggae rytmu. Ke kořenům se vrací vygradovaná píseň Tribe Indicator, kde kontrast šamanských rytmů a rockové přímočarosti ještě umocňuje pestrý zpěv, pohybující se v několika polohách.
     Následuje další zklidnění v podobě nejmelodičtější skladby alba, pouštní HIS A LLAH, exotické rytmy a výrazné didgeridoo se vracejí v téměř hitové písni Kurare, staré rituály spojené se zaříkáváním připomíná Jum Kesilim. Zvuky a výstřely do elektronického spodku charakterizují Tunel, další skladba, která podobně jako Jum Kesilim nebo Tribe Indicator, může dostat posluchače až do stavu jakéhosi tranzu. Desku pak uzavírá rychlá jízda v podobě A.I. Factory, v níž se najde místo pro metalové riffy i rytmické pasáže. „Levituj v tanci a nemysli.“
    Šestice muzikantů David Žyla, Petr Šaffa, Marek Zeman, Petr Bartoš, Stanislav Hovadík a Michal Gíža ovládá i netradiční nástroje typu djembe, darbuka či dholl s přehledem a navíc všichni členové dodávají strhující energii, živelnost a nadšení. Již tak úderná muzika tím ještě získává na síle a odolat tanci či alespoň lehkému pohupování je zhola nemožné.
     Úvodní písnička desky Evolution je věnována známému filmu Baraka, ale tento multikulturní snímek připomíná celé album. Inspirovalo se totiž v mnoha koutech světa a ze všech dokázalo vyhmátnout to nejpodstatnější a nejsdělnější. Takhle milá exkurze vždycky potěší.

Hodnocení: 4 hvězdičky – rytmické bonbónky v melodické době

Karel Souček
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×