Je to důvod - Veronika Mikulová - mikulova.blog.respekt.cz

fotka

Olda Krejčoves se po více než 20 cizích albech, kam přispíval, dočkal svého debutu – Je to důvod; Indies, 2008. Jeho domovská kapela Monkey Business a jeho dlouholeté zkušenosti z něho trčí na všechny strany.  

Nemá smysl vyjmenovávat všechny projekty, na kterých se podílel. Mimoto, že má za sebou více kapel než my prstů, věnuje se i hudbě filmové. S Monkey Business hraje od roku 1999 a dokončením vlastní desky nenaznačuje žádné zaječí úmysly. Jen má i jiné než funky chutě, což mj. dokazuje se skupinou Stability, takže dával některé z vlastních skladeb na vedlejší hromádku. V devadesátých letech se mu sólo desku vydat nepovedlo. Dneska to díky Indies dopadlo a je to dobře. Album sice nesplňuje požadavky pro postoupení do kategorie umělecky hodnotnějších, ale není ani nedotáhnutou kratochvílí průměrného muzikanta. Okrej je totiž výborný kytarista, který umí chytlavá témata napříč žánry. Horší je to možná s alternativnějším pojetím struktury skladeb. Nakolik je prostinká a čitelná návaznost slok a refrénů bez výjimečnějších začátků či zakončení snahou o hitovost nebo čitelnost a nakolik jen strnutí v nerozvinutých mainstreamových kolonkách, nemohu posoudit. Stylově se ale Okrej roztáhnul: zcela pochopitelně slyším MB, Alici, J.A.R. nebo Pražský výběr , nádech r´n´b… Samozřejmě nejdůležitější jsou hosté zpěváci: Matěj Ruppert, Klára Ruppertová, Tonya Graves, Dan Bárta a méně známý, leč ze stejného kruhu vycházející Viktor Dyk, který momenty nápadně připomíná Milana Caise. Bez jejich kvalitního podání by některé songy opravdu neprospěly. Living On kvůli příliš znělkovitému motivu, Co s tím pro špatný text. Jeho úroveň se zásadně proměňuje, ale ani jednou úplně nevzlétne – čeština je těžká…

Pokud jde ale o samotné kytary Krejčovce, znova zdůrazňuju, že výborně plní a vedou zvuk desky a neschází k unylosti. Za ty lepší považuju nakonec tyto skladby: Náhody, které dostaly díky Bártovy sugestivní náladu, Ametyst, kde si  Dyk vyhrál s nesením melodie líp než jinde, Memories, kde se vyřádil Ruppert a kocábovku Prezidenta. Určitě bychom se mohli nějaké dočkat na rádiu. Otázka je, na kterém.


Veronika Mikulová, neděle 26. říjen 2008 19:43

 

http://mikulova.blog.respekt.cz/c/55339/Okrej.html#t2
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×