Malá černá domů - Jan Faix - www.mix.cz

fotka

Na svém debutovém albu nám kapela Trio De Janeiro ukazuje, jak velice blízké jsou si ve svých kořenech folklórní projevy mnoha zeměpisně vzdálených končin a kolik zábavy i hlubších myšlenek lze z jejich zkoumání vytěžit.


Je tomu již několik let, co tři hudebníci hrající komorněji pojatou fúzi latinskoamerických, avantgardních jazzových a funkových stylů, která nezapírá ani českomoravský původ, překvapovali publikum východočeských rockových festivalů. Personálně rozšířené Trio De Janeiro loni dokonce zvítězilo v soutěži Talents Of Ostrava a s velkým úspěchem zahrálo na festivalu Colours Of Ostrava. Do nahrávání svého prvního oficiálního alba se kapela pustila již v osmičlenném obsazení a rozhodla se při něm zúročit řadu ze svých dosavadních hudebních zkušeností.Již dvě úvodní písně ukazují stylové rozpětí celé desky. Funkově pulzující Umleitung dává vyznít jak osobitému vokálu Veroniky Bartošové tak šťavnaté dechové sekci. V následující interpretaci moravské lidové písně Anička dušička je zase více cítit originální koncepční práce s tradičním materiálem i touha po intenzivním sdělení komorními prostředky. Větší prostor pak vedle bicí soupravy dostávají rozličné perkuse nebo třeba flétna. Na Malé černé domů můžeme sledovat nenápadné vlivy takových veličin, jako jsou James Brown, Miles Davis, Fela Kuti, Carlos Santana nebo například Airto Moreira, jehož hit Xibaba nahrávku uzavírá. Všichni výše zmínění umělci kladli vždy velký důraz na rytmickou složku své hudby a Trio De Janeiro sleduje podobný směr. V groovové hře se pak nebojí ani některé motivy ze svých oblíbených hvězd odcitovat.

Veronika Bartošová umí sdělit nekompromisní emocionální obsah lidových textů (Aj, ženy, ženy) nebo energicky zascatovat při duetech s instrumentalisty. U autorských textů je jí pak možná na překážku lehce přehnaná patetičnost obsahu. Vedle víceméně tradičního pojetí bicích a dechových nástrojů, kytar a baskytary vyniká hostující stále známější DJ Side se svou elektronikou a scratchovou exhibicí v kompozici Gummed Paperes. Lze to pokládat za náznak toho, že se kapela nebrání ani dalším inovacím či stylovým propojením. Různá využití folklórních základů mají u nás již velkou tradici, této formaci se ale podařilo vzdálit od častého folkrockového vyznění. To ji činí na naší scéně originální a hodnou obdivu i dalšího sledování.

text: Jan Faix

hodnocení MIXu: 7/10

http://www.mix.cz/rclanek.asp?id=14161
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×