Jarret - Dan Hájek - musicserver.cz

fotkaětice Jarret se po dlouhé odmlce vrací. Od desky "Unikat" (2002) prošli velkou personální změnou - z kapely odešel její leader Bohouš Vašák. Hlavní vokální part tak padl na Hanku Skřivánkovou, které vypomáhá sehraná parta v podobě Michala Vlasty Třešňáka, Marka Štulíra, Honzy Nohy a Michala Kadlece. I když je Bohouš opustil, je stále s nimi v pevném kontaktu. Na novince "Vztahem zapni!" napsal většinu skladeb a hostuje v jedné z nich ("K svátku"). Na nahrávání se podílelo mnoho hostů a výsledek představuje velmi rozmanitou a příjemnou sešlost třinácti písniček, v kterých Jarret balancují okolo folk-popu, ale třeba v úvodní "Vidět Everest" nezapřou nic ze svých folk-rockových kořenů. Hanka Skřivánková si vás snadno omotá svým hlasem, přátelé, vyrazte třeba taxíkem na piknik a tuhle placku berte s sebou.

Hudebním producentem se stal Martin Ledvina, pravá ruka Lenky Dusilové, který si na nahrávce i zahrál. Zvuk je propracovaný, čistý a výtečně zní - je znát, že si s tímhle všichni zúčastnění dali velkou práci a ve finále to je přímo letní paráda. Kromě nových písní z pera Bohouše Vašáka bylo sáhnuto i do vzdálené minulosti - v novém hávu je zde skladba "Nedávno" z úplně první desky "Hic Non Sunt Leones" (1997). "Vidět Everest" napsal Pavel Havlík, Michal Kadlec přihodil veselou "Co se děje v seně" a snadno zapamatovatelný "Zvěrokruh" složil Jakub Noha.

Zmíněný "Zvěrokruh" je nejvíce prošpikovaný různými zvuky a ruchy, jinak je "Vztahem zapni!" hlavně akustickou deskou. "Hajej" čerpá z inspirace keltskou kulturou a právě tato dvojice lehce vybočuje z tohoto celku. "Vypočítaná" a "Nedivím se" připomene Spirituál kvintet - všichni v téhle partě jsou hlasově nadaní, a to je potřeba náležitě využít. Folk-rockový drive vás kromě "Vidět Everest" rozhýbe i v povedeném vypalováku "Zrána", naopak náladovka "Spustil se" nebo "Sto kroků samoty" zabrnkají zcela jinými náladami. K dobru jsou dvě na sebe navazující instrumentálky "Emocuc" a "Bicyklus", ty mi svou atmosférou připomenuly hudbu ze seriálu "Taxi" s Andym Kaufmanem. Liší se od sebe jiným mluveným dialogem a v závěru "Bicykluse" se zopakuje melodická linka "Zvěrokruhu".

Jarret směle vykračují ve svém snažení a nepotřebují k tomu ani žádný přivolaný taxík, aby k vám domů nebo na vaše výlety doručili příjemnou muziku. Ta je snadno zapamatovatelná a vždy přinese fajn náladu. Když cédéčko vyjmete z obalu, zjeví se nápis Steskem vypni! - jako by už teď dopředu někdo předpovídal, jak skončí letmá letní láska od táboráku. Nová deska Jarretu není jen krátkodobým zalíbením a myslím, že se k ní budete velmi rádi vracet. Má totiž vřelou lidskou tvář, kterou vídáte při každém náhodném setkání, navíc je zabalena v úhledném digipacku s originálním nápadem na obalu.


Hodnocení: 8/10
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×