Fonók - Petr Koláček - www.mlog.cz

fotka


Když Dva hrají folklór neexistujících národů

Radujte se milovníci dětských samohrajek. Divno-folková vlna dorazila v plné síle i k nám. Jsou manželé, jmenují se Barbora a Jan Kratochvílovi a říkají si “Dva”.

České hudební scéně jsem se (až na výjimky) zatím bohužel nevěnoval. Proto jsem velmi rád, že to teď mohu napravit.

V těchto dnech vychází CD “Fonók” hradeckého dua “Dva”. Pravděpodobně nezpůsobí takový rozruch, jako když v roce 2001 vylezl Tomáš Dvořák alias Floex ze svého pokojíku a vydal debut Pocustone. Myslím ale, že je to projekt, který by mohl překročit hranice a být úspěšný i v zahraničí. Nejen díky hravé a nápadité muzice, ale třeba i díky textům. Své písně označují jako folklór neexistujících národů. Texty sice nic neznamenají, ale poměrně dokonale napodobují maďarštinu, němčinu, francouzštinu či švédštinu. Velmi by mne zajímalo, jak by se třeba Maďar tvářil na píseň “Három Kérom”.

Nemusíte nutně mít skvělé nahrávací studio a počítače, když chcete vytvořit kvalitní a moderní nahrávku. “Když si dáte hranice, paradoxně mnohem snáz se vám pak v době neomezených softwarových možností pracuje” říká kapela. Fonók nahrávali na stařičký rozhlasový pult, na staré mikrofony, na chalupě U čerta. Přesto se jim to podařilo. Nemalou zásluhu na tom určitě má i berlínský producent Jayrope, který na nahrávku dohlížel.

Petr Koláček

 

http://www.mlog.cz/clanky/2008-09/kdyz-dva-hraji-folklor-neexistujicich-narodu.php
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×