Romano Hip Hop - Karel Souček

fotka

NOVINKA

Gipsy nápaditě propojuje hip hop s romským folklórem

 

        Hip hop zrovna nemusím. Ani ne tak kvůli jeho agresivitě, ale spíše pro většinou malou hudební pestrost a nápaditost. Deska romské kapely Gipsy.cz s názvem Romano Hip Hop mě ale dostala. Možná právě proto, že není jednostranná ani samoúčelně drsná.

     Talentovaný rapper, skladatel a textař Radoslav Banga, řečený Gipsy se na ní pokusil propojit, jak již název napovídá, hip hop s cikánskou tradiční hudbou. A dopadlo to nad očekávání skvěle, protože frontman s přehledem a naprostou přirozeností zvládá oba odlišné styly. Umí rapovat i melodicky zpívat a hlavně nenásilně přecházet od jednoho k druhému.

     Některé skladby mají blíže k rytmicky svázanému hip hopu, jiné k temperamentní romské hudbě, ale ve většině jsou zastoupeny obě polohy. A občas i trochu jazzu, rocku, funky, latiny či popu. Písně tím dostávají dráždivou atmosféru a silné vnitřní napětí.

     Gipsy umí výborně pracovat se strukturou skladby, měnit melodie, tempa i rytmy. Jednotlivé pasáže gradují, aby vzápětí zvolnily. Vynalézavé jsou i aranže, kdy naprogramované beaty si rozumí s nástroji, akustická kytara ladí s houslemi, své si ale řekne i kontrabas a akordeon. Obrovskou energií disponují nejen rychlé songy (Multin, Romano Hip Hop, Palikeras Tumenge, Tečka), které jednoznačně převažují, ale i pomalejší Jednou, Načalado Godi nebo Mira Daje.

      Album má tři vrcholy. Nápaditou práci s hudebními styly, Gipsyho vokál, který umí nejen naštvaně rapovat, ale i klasicky zpívat, a housle virtuózního Vojty Lavičky. Jeho nástroj dokáže pohladit i rozvášnit.

    Z nadupaného CD sálá energie a muzikálnost všech zúčastněných. K největším hitům patří vygradovaná Multin s báječným houslovým sólem, roztančený Romano Hip Hop, dynamická Palikeras Tumenge, procítěné balady Jednou a Načalado Godi a pestrý Abacus.

       Gipsy zpívá v romštině, angličtině a češtině o tancování, radosti ze živé muziky i o sobě. Do té doby je vše v pořádku, ale jakmile začne řešit politické či národnostní problémy, jeho přirozenost se vytrácí. Texty jsou tak jedinou vadou na kráse této mimořádné nahrávky.

 

                                                                                                      Karel Souček

     
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×